Żywa lekcja przyrody

             Uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią zorganizowali niezwykłą lekcję przyrody i zaprosili na nią nas - czyli klasę pierwszą.
             Dzieci przyniosły swoje zwierzątka: Ola-chomika Leosia, Oliwka – chomika Fredzia    a Kuba – świnkę morską Lusię. Opowiadały nam, w jaki sposób opiekują się swoimi pupilami. Dowiedzieliśmy się jak dbać o zwierzęta, jakie maja zwyczaje, co jedzą. Mogliśmy również zaobserwować jak się zachowują. Dzieci wykazały się wielką wiedzą o swoich zwierzętach     i chętnie się nią dzieliły. Zachęcały nas do posiadania zwierzątek.
             Żeby mali pupile nie nudzili się na lekcji, dzieci zrobiły dla nich upominki- książki    do nauki języka polskiego i matematyki oraz plecaczki. Obecność w klasie do czegoś zobowiązuje. W związku z obecnością nietypowych „uczniów” dzieci zachowywały się niezwykle cicho. Widać było, że zwierzęta bardzo dobrze się czuły. Podobała nam się taka lekcja.
  Klasa I 

GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO            „BE THE BEST"

              25 maja odbył się w naszej szkole finał Gminnego Konkursu Języka Angielskiego
dla uczniów klas IV-VI  ze Szkół Podstawowych. Celem naszej inicjatywy jest odkrywanie
 i rozwijanie uzdolnień dzieci oraz promocja talentów i osiągnięć uczniów. W I etapie konkursu wzięło udział 92 uczniów ze szkół terenu gminy Krasnosielc. Jednak do II etapu zakwalifikowało się czterech najlepszych z każdej szkoły. Byli to:
PSP Amelin:
1.Łucja Klimkiewicz
2.Klaudia Kowalczyk
3.Natalia Ryłka
4.Nicole Witek

PSP Drążdżewo:
1.Wiktoria Płuciennik
2.Jakub Szewczak
3.Jakub Warych
4.Magdalena Żebrowska

PSP Krasnosielc:
1.Piotr Oleksy
2.Kinga Sendal
3.Szydłowski Paweł
4.Zarodkiewicz Julia

PSP Raki:
1. Katarzyna Glinka
2.Krystian Grabowski
3.Jakub Ostrowski
4.Radosław Regulski

        Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem językowym obejmującym zadania gramatyczne, leksykalne, reagowanie językowe, czytanie, słuchanie jak i zawierające elementy pisania.
        Jest nam ogromnie miło poinformować, że laureatami I edycji konkursu zostali:
1 miejsce - Szydłowski Paweł
2 miejsce ex aequo Piotr Oleksy i Kinga Sendal
3 miejsce - Zarodkiewicz Julia
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Sponsorami nagród byli: Wydawnictwo Cztery Głowy, Fiszki, Wydawnictwo OXFORD UNIVERSITY PRESS.


Wycieczka do Warszawy


Teatrzyk "Pipi Wędrowniczka"

      W niezwykłą podróż po Hawajach, Chinach i Ameryce zabrali dzieci artyści z teatru URWIS. Razem z glówną bohaterką Pipi uczniowie odwiedzili nieznane lądy, poznali zwyczaje i kulturę odwiedzanych regionów. Spotkanie było interaktywne, dzieci w sposób bardzo żywiołowy reagowały na grę aktorów.
      Spektakl obajrzeliśmy dzięki Publicznej Bibliotece Samorządowej w Krasnosielcu. Serdecznie dziękujemy.
Redakcja szkolna

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 29 kwietnia 2016roku w Publicznej Szkole Podstawowej
w Rakach odbył się apel z okazji obchodów ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczniowie klasy IV  opowiedzieli młodszym kolegomi koleżankom o okolicznościach uchwalenia Konstytucji Majowej jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie oraz o jej znaczeniu dla naszego kraju. Wszyscy z uwagą wysłuchali przedstawienia, a na zakończenie występujących nagrodzili brawami.
Paulina Zduniak

Dzień Ziemi

         Uczniowie z PSP w Rakach 22 kwietnia obchodzili Dzień Ziemi, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „ Palący temat – niska emisja”. Dzieci wraz z nauczycielami wybrali się do Nadleśnictwa Parciaki z siedzibą w Budziskach, by w słoneczny, lecz trochę wietrzny dzień uczcić imieniny naszej Planety. W czasie pobytu na terenie Nadleśnictwa pod opieką pani leśniczy – Hanny Kępczyńskiej, zwiedzili szkółkę leśna, aby zobaczyć jakie zabiegi należy wykonać, aby z ziarenka powstało drzewo. Kolejnym punktem wyprawy była ścieżka edukacyjna „ Pod sosnami”, która prowadzi przez urokliwe obszary leśne. Na ścieżce znajdują się również interesujące tablice dydaktyczne z informacjami o zasobach lasu, zachowaniu się w lesie oraz bezpieczeństwie. Następnie wszyscy udali się do Sali Edukacyjnej, aby obejrzeć znajdujące się w niej eksponaty – rośliny, zwierzęta, dawne przyrządy używane przez leśniczych. Na koniec dzieci pod wiatą w Zielonej Klasie zajadały się kiełbaskami z olbrzymiego grilla, na widok którego okazywały zdziwienie. Wycieczka była ciekawa, ponieważ las jest doskonałym miejscem, aby miło spędzić czas i zaczerpnąć czystego powietrza, które jest coraz bardziej palące poprzez nadmierną emisję do atmosfery dwutlenku węgla, tlenku azotu, ozonu czy freonu. Las to doskonały, wysokowydajny, naturalny filtr, który oczyszcza większość toksycznych substancji, dlatego też uczniowie zdecydowali się na taką formę uczczenia Dnia Ziemi.
Magdalena Janowska

Sala lekcyjna dawniwj, jej wygląd i wyposażenie

         Bardzo rzadko dziś mamy okazję oglądać tak wspaniałe okazy, przedmioty, które nie koniecznie kojarzą nam się ze szkołą, czy codziennym życiem. Dlatego dzieci z zaciekawieniem oglądały wystawę p. Bonisławskiego w GOK w Krasnosielcu. Zgromadzone eksponaty w znacznej części przybliżały wygląd Sali lekcyjnej sprzed około 50 – 60 lat. Zwiedzający z niedowierzaniem przyglądali się rekwizytom szkolnym, ale także innym przedmiotom codziennego użytku. Mogli też podjąć próbę pisania stalówką.
Redakcja szkolna

Kasia w Warszawie

             16 i 17 kwietnia w Warszawie odbył się finał 39 konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. W kategorii klas IV-VI powiat makowski reprezentowała uczennica klasy IV Katarzyna Glinka.Kasia pięknie zinterpretowała wiersz Hanna Łochockiej „ Rak – czupirak i rybka złośnica”. Jury w ciągu „ dwudniowej uczty poetyckiej” wysłuchało 
ok. 170 uczestników. Aktorzy oceniający recytatorów podkreślili wysoki poziom konkursu 
i ciekawy dobór repertuaru.  Kasi gratulujemy uczestnictwa w finale.
Redakcja szkolna

Odjazdowy Piknik Rodzinny 


Wójt Gminy Krasnosielc zaprasza do udziału 
w Odjazdowym Pikniku Rodzinnym, który odbedzie się 30 kwietnia 2016r. o godzinie 14:00.
Karta zgłoszeniowa, regulamin oraz pozostałe informacje dotyczące organizacji rajdu rowerowego zawarte są w załącznikach.

Pobierz pliki


Warszawska Syrenka

        Dnia 06.04 2016r. w MDK w Makowie Mazowieckim odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego „ Warszawska Syrenka”. Cieszy się on dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży woj. mazowieckiego. Jak co roku uczestnikami konkursu byli również uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I-III  wiersze recytowali: Katarzyna Matyjasik, Jakub Glinka, Karolina Franczak i Kamila Wejner. W kategorii klas IV-VI reprezentowały naszą szkołę uczennice klasy IV: Wiktoria Skrobecka, Agnieszka Olkowska i Katarzyna Glinka. Wszyscy
zaprezentowali się znakomicie. Najlepsza jednak była Katarzyna Glinka, która zachwyciła wszystkich piękną interpretacją utworu „ Rak-czupirak i rybka złośnica”i zajęła I miejsce. Kasia będzie reprezentowała powiat makowski w finale tego konkursu w Warszawie. Gratulujemy!
Redakcja szkolna

Witaj wiosno!

        W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu  odbyły się tylko trzy pierwsze lekcje, a po nich przystąpiliśmy do  wspólnej zabawy. Najpierw klasa IV przygotowała krzyżówki i zagadki
związane z wiosną. Z ich rozwiązaniem uczestnicy nie mieli problemu. Potem wszyscy zostali podzielenie na grupy i zmierzyli się w  konkurencjach sportowych. Nad przygotowaniem imprezy i jej przeprowadzeniem czuwał Samorząd Uczniowski.
Redakcja szkolna

Warsztaty profilaktyczne

        17 marca w klasach IV - VI zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne na temat: 'Przemoc werbalna - czyli o krzywdzącej sile słów", "Tolerancja - szanuję odmienność". Warsztaty przeprowadziła pani psycholog Klaudia Mrozek.

Teatrzyk o królewnie Kaprysi


Konkurs piosenku "Power of love"

        19 lutego w Zespole Szkół w Płoniawach odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki             pt. „Power of love”. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie w języku angielskim piosenek
o tematyce miłosnej.
        Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III:  Julia Grabowska oraz Aleksandra Szewczak, które dostarczyły widzom solidnej dawki wzruszeń a także dobrej rozrywki na najwyższym poziomie.
        Entuzjaści śpiewu mieli okazję do wspólnej zabawy i sprawdzenia swoich umiejętności
lingwistyczno – wokalnych. Jego głównym celem było popularyzowanie piosenek obcojęzycznych oraz promowanie piosenki, jako formy nauki języka obcego. Ta forma posłużyła również integracji uczniów różnych szkół z powiatu makowskiego oraz dała okazję do skonfrontowania własnych umiejętności z innymi uczniami.
Justyna Zysk

Poznajemy Podlasie

         Warto uczyć się historii, gdyż nagrodą za konkurs pt. „ Historia Krasnosielca
 z powiatem w tle” był dwudniowy wyjazd do Białegostoku i Supraśla.Z naszej szkoły cztery osoby były laureatami tego konkursu i w dniach 19-20.02.2016 uczestniczyły w wycieczce 
na Podlasie.
        Białystok przywitał nas deszczową pogodą, ale zachwycił przepięknym XVIII- wiecznym pałacem Branickich, który mieliśmy okazję zwiedzać i podziwiać. Wieczorem wraz
 z przewodnikiem spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Białegostoku, poznając historię miasta. Kolejnym celem naszej wycieczki był przepiękny zakątek Podlasia o bogatej tradycji, kulturze i przyrodzie – Supraśl. W mieście znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto poznać: teatr „Wierszalin”, pałac Buchhaltzów, Dom Kleina, który służył za komisariat policji w słynnym filmie Jacka Bromskiego pt. „ U Pana Boga za piecem”, Muzeum Ikon, które zachwyca mistycznym nastrojem, łączącym nowoczesność ze stylizacją sal na wnętrza cerkiew czy wiejskich chat. Towarzysząca zwiedzającym muzyka cerkiewna przenosi
 w duchowy, odległy od codzienności świat. Ciekawym punktem naszej wycieczki było Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Dzieci miały możliwość drukować książki i czerpać papier. W drodze powrotnej znów odwiedziliśmy Białystok. Tym razem udaliśmy 
się do Białostockiego Teatru Lalek, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Szpak Fryderyk”.
       Późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.
Agnieszka Mikulak

Spotkanie z kierownikiem KRUS

  19 lutego 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z kierownikiem KRUS w Makowie Mazowieckim - P. Miecznikowskim. Prelekcję na temat bezpiecznego zachowania na wsi poprzedził ciekawy film pt. "Rodzina porażków". Film wskazywał niebezpieczeństwa             w róznych porach roku, które czyhaja na nas w gospodarstwie czy w pracach polowych. Uczniowie obejrzeli wiele przykładów niewłaściwych zachowań ludzi podczas prac gospodarskich. Wiedzą już jak nie należy się zachowywac.Te cenne informacje wzbogaciło wystąpienie pana kierownika, który zwrócił szczególną uwagę na niektóre bezmyślne zdarzenia.
     Pan Miecznikowski przekazał też dzieciom informacje o ogłoszonym przez KRUS konkursie plastycznym pod hasłem "Bezpiecznie na wsi - Niebezpieczne atrakcje w wakacje". Szczegóły konkursu są dostępne w dołączonych plikach.
Redakcja szkolna

Pobierz pliki


Choinka noworoczna


Dzień Babci i Dziadka

        27 stycznia 2016r. w przedszkolu prz Publicznej Szkole Podstawowej w Rakach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyli dziadkowie ze wzruszeniem wysłuchali wierszy i piosenek, jakie przygotowały dla nich wnuczęta. Nie zabrakło również własnoręcznie przygotowanych upominków, tradycyjnego "STO LAT" i wileku buziaków przkazanym najukochańszym babciom i dziadkom. 
         Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszenie na herbatę i słodki poczęstunek. Wspólnie spędzony czas upłynął wszystkim w miłej i serdecznej atmosferze.
 Wychowawca - Hanna Biedrzycka

Zebranie z rodzicami
28 stycznia 2016
godzina 15:30


Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

          Każda kolejna rocznica wybuchu powstania styczniowego to ważne wydarzenie szczególnie dla nas - uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach, gdyż nasza szkoła nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego. Co roku obchodzimy to święto bardzo uroczyście. Wspominamy tragiczne wydarzenia, które miały miejsca na naszych  ziemiach. Chociaż to trudne, oczyma wyobraźni próbujemy przybliżyć tamte chwile. Miejscem, które upamiętnia te wydarzenia jest ,,szubienica”. Tam też składamy kwiaty i zapalamy znicze.

Koncert muzyki klasycznej

          Wspaniałym przeżyciem dla dzieci z naszej szkoły był koncert muzyki klasycznej
w wykonaniu artysty filharmonii. Ciekawy repertuar przeplatały relaksacyjne, odprężające zabawy ruchowe przy muzyce. Dzieci z niecierpliwością oczekują kolejnego występu.

Uroczystość choinkowa w przedszkolu

          21 grudnia w Oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Rakach odbyła
się uroczystość choinkowa. Był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek. Gościem honorowym był Święty Mikołaj, który spełnił marzenia dzieci. Wcześniej swoje umiejętności aktorskie prezentowały maluchy. Mali aktorzy wcielili sie w role kolędników podróżujących do stajenki betlejemskiej. Były też wiersze, kolendy i piosenki o tematyce świątecznej, a całemu przedstawieniu przyglądali się dumni rodzice. Mimo, że Mikołaj nie mógł dłużej zostać
z dziećmi, to na koniec swojej wizyty zaprosił wszystkich do wspólnego tańca. Po tak miłych odwiedzinach wychowawczyni zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.
Wychowawca Hanna Biedrzycka

      W dniach od 8 do 13 stycznia 2016r. w klasach I - III nauczyciele wychowawcy,
a w klasach IV - VI nauczyciel zajęć komputerowych przeprowadzili mini-warsztaty informacyjne z wykorzystaniem e-podręczników. Prowadzący warsztaty korzystali
z materiałów przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Dlaczego obchodzimy święta Bożego Narodzenia?

        Na to pytanie odpowiedziała nam zaproszona do biblioteki nauczycielka przedszkola, pani Hanna Biedrzycka, która przeprowadziła zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I-III. Opowiedziała dzieciom historię narodzenia Jezusa. Potem obejrzeliśmy krótki film animowany o tejże tematyce.
       W realizacji zajęć pomogły liczne pomoce – historyjka obrazkowa, malowanki, puzzle, zdjęcia. Następnie pani Hania przypomniała i omówiła tradycje i symbole związane z Bożym Narodzeniem oraz ich znaczenie. Dzieci z przejęciem wykonywały kolejne polecenia               i zdobywały wiadomości .
Na koniec zajęć wszyscy zaśpiewaliśmy kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Bibliotekarz M. Orzeł

Jasełka i spotkanie opłatkowe


 Teatrzyk  "Aniołek - Gwiazda Wigilijna"


Poznajemy las

Las to wiele gatunków drzew, krzewów, grzybów i zwierząt. Miejsce wypoczynku i rekreacji. Poznawanie ekosystemu leśnego, to doskonałe przygotowanie się uczniów Szkoły Podstawowej w Rakach do cyklicznego konkursu o lesie, organizowanego przez myśliwego -pana Jakuba Dudka. Konkurs odbył się w listopadzie, natomiast 18 grudnia 2015 roku ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Pośród trzech kategorii konkursowych wyłoniono następujących zwycięzców :

Kategoria I – klasa I
I miejsce  - Katarzyna Radziszewska
II miejsce – Łukasz Olkowski
III miejsce – Piotr Klik
Wyróżnienie – Izabela Ferenc

Kategoria II -klasy II i III
I miejsce – Aleksandra Szewczak
II miejsce – Karol Olkowski
III miejsce – Karolina Franczak
Wyróżnienie – Katarzyna Matyjasik

Kategoria III – klasy IV- VI
I miejsce – Katarzyna Glinka
II miejsce – Agnieszka Olkowska
III miejsce – Adam Wejner
Wyróżnienie – Adam Perzanowski

Uczniowie otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe za udział w konkursie, dzięki któremu zgłębiają corocznie swoją wiedzę o łowiectwie i lesie. Dziękujemy Panu Jakubowi Dudkowi
za nagrody i oczywiście czekamy na kolejną edycję już za rok.
Magdalena Janowska

 Warsztaty na temat szkodliwości dopalaczy


Przerwa świąteczna
w naszej szkole trwa
od 23 grudnia 2015
do 6 stycznia 2016

 Salon zabaw


 EkoOzdoba

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym organizowanym przez Ministerstwo Środowiska. Dzieci musiały wykonać ozdobę choinkową z materiałów naturalnych lub materiałów recyklingowych. Wszystkie rękodzieła zostały wraz z instrukcjami wykonania wysłane do sekretariatu konkursowego w Szczecinie. Prace były piękne, wykonane różnymi technikami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, aby dostrzec tą różnorodność. Praca Adama Wejnera „Drewniane Jabłuszko” została wyróżniana i nagrodzona.
Magdalena Janowska 

 Aleksandra Pichała został wyrózniona w konkursie ekologicznym

Uczennica PSP w Rakach –Aleksandra Pichała, została wyróżniona w konkursie ekologiczny pt. „ Świadoma energia – oszczędzamy i zmieniamy źródła” organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ola 3 grudnia 2015r.uczestniczyła w uroczystej gali rozdania nagród, która odbyła się w kinie Praha             w Warszawie. Z rąk prezesa WFOŚiGW w Warszawie otrzymała nagrodę – tablet i książkę, szkoła natomiast - upominek w postaci albumów przyrodniczych. Po części oficjalnej był smaczny poczęstunek. Uroczystość zakończyła się projekcją filmu pt. „Magiczne Święta Kacpra i Emmy”.
Magdalena Janowska 

 Niezwykła lekcja historii

           Kto był pierwszym królem Polski? W którym roku Polska przyjęła chrzest? Kto to byli Słowianie? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań mieli okazję uzyskać uczniowie PSP       w Rakach podczas żywej lekcji historii. Przybyli wojowie w ciekawy i bardzo humorystyczny sposób przybliżyli dzieciom historię Polski z okresu dynastii Piastów. Uczniowie mieli okazję przymierzyć szyszaki, zobaczyć jak wygląda kolczuga, poznać broń, jaką dawno temu posługiwali się wojowie.
           Wszyscy z zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom o najdawniejszych dziejach naszego państwa.
Redakcja szkolna 

 Andrzejkowe zabawy

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach  andrzejkowe święto spędzili na wesoło. Przygotowaniem imprezy zajął się Samorząd Uczniowski. Nie było lania wosku, ale za to była masa innych atrakcji. Dziewczynki z klasy IV przygotowały wiele zabaw, w których wszyscy uczniowie chętnie brali udział. Dzieci rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach: taniec na gazecie, jedzenie jabłek umocowanych na nitkach, taniec z balonem, wyścig z czapką.  Nie zabrakło również wspólnej zabawy tanecznej. Wszyscy wesoło bawili się przy muzyce. 
Redakcja szkolna

Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu


Dzień Pluszowego Misia

        Miś – ukochana zabawka każdego dziecka. Każdy go miał i kochał. Dlatego, jak co roku, w bibliotece szkolnej postanowiliśmy uczcić jego święto.
       W tym roku dostaliśmy zaproszenie od misia Paddingtona do Londynu. Wybraliśmy        się tam specjalnym pociągiem relacji Raki – Londyn. Wysiedliśmy na londyńskim dworcu Paddington, gdzie przywitaliśmy się z misiem. Miś Paddington oprowadził nas po swoim mieście. Obejrzeliśmy najważniejsze zabytki Londynu (prezentacja multimedialna). Potem odwiedziliśmy ZOO i kupiliśmy pamiątki. W rolę przewodnika wcieliła się zaproszona           na uroczystość nauczycielka języka angielskiego - pani Justyna Zysk. W tej część wizyty posługiwano się językiem angielskim. Nie obyło się bez gier i zabaw oraz poczęstunku.                  Na koniec odbyło się podsumowanie konkursów rysunkowych i rozdanie nagród. Nagrody książkowe w konkursie rysunkowym MIŚ otrzymali:
1. Paweł Załęski
2. Łukasz Olkowski
3. Dawid Grabowski
4. Iza Ferenc
5. Kasia Radziszewska
Nagrodę za pracę wykonaną w programie Paint otrzymała Ola Szewczak.
No i przyszedł czas na pożegnanie z misiem. Do zobaczenia MISIU!
bibliotekarz M. Orzeł

 Bajkowi goście

W listopadzie wszystkie biblioteki obchodzą Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole pojawili się goście z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnosielcu, z ciekawymi zabawami i konkursami dotyczącymi bajek i baśni. Piękne dekoracje, wróżki, bajkowe postacie – to wszystko możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.
bibliotekarz – M. Orzeł

 Dlaczego warto pomagać innym?

Odpowiedź na to pytanie otrzymali uczniowie i przedszkolaki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach oglądając teatrzyk profilaktyczny o życzliwości i wzajemnej pomocy. W trakcie spektaklu uczniowie mogli się przekonać, że dobro i życzliwość które okazujemy innym, wraca do nas ze zdwojoną siłą.
Uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na przedstawiane wydarzenia i aktywnie w nich uczestniczyli. 
Redakcja szkolna

 Konkurs fotograficzny

Uczennica naszej szkoły - Aleksandra Pichała wzięła udział w konkursie fotograficznym "Cztery Pory Roku w skansenie. Uczymy się dostrzegać piękno przyrody", którego organizatorem było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie autorskich zdjęć przedstawiających fragment ekspozycji. Ola wykonała swoje zdjęcia podczas szkolnej wycieczki, która odbyła się w październiku. Jej fotografia zdobyła 
III miejsce. Jest to ogromne wyróżnienie, ponieważ zgłoszonych do konkursu było ponad 800 zdjęć. Nagrodę uczennica odebrała 20 listopada, uczestnicząc wraz z rodzicami w uroczystej gali, która odbyła się na terenie sierpeckiego skansenu. 
                                                                                                                   Marzena Nowak

Książki naszych marzeń

Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Nasza szkoła również przystąpiła do tego projektu, który ma na celu promocję czytelnictwa 
i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.  W ramach projektu biblioteka szkolna zakupiła 118 pięknych, nowych, kolorowych, ciekawych książek, pachnących jeszcze farbą drukarską. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy książki dla małych i dużych, dla dziewczynek i chłopaków, dla lubiących przygody, zwierzęta, fantastykę, komiksy, historię.
Przyjdź, zobacz, wypożycz- zapraszam.
bibliotekarz – M. Orzeł

Strofy o jesieni

Jesień. Za oknem zimno. Ciemne chmury snują się po niebie. Krople deszczu uderzają w okno i spływają po szybach. A w bibliotece - ciepłe światło świec rozjaśnia pomieszczenie 
i oświetla twarze pięknie czytających i słuchających jesiennej poezji dzieci. Z głośnika cicho płynie muzyka podkreślająca piękno jesiennych tekstów, a także poezja śpiewana 
w wykonaniu znanych artystów. Dziękuję nauczycielom i dzieciom za udział w tym małym przedsięwzięciu.
bibliotekarz – M. Orzeł

 Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole wyświetlane były dwie prezentacje. Pierwsza mówiła o historii powstania naszych symboli narodowych. Jako drugi wyświetlony został film, przedstawiający animowaną historię Polski. Po prezentacji wspólnie wymienialiśmy ważne wydarzenia z historii naszego kraju, które zostały zaprezentowane w animacji. Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości delegacja uczniów udała się do miejsca pamięci, by złożyć kwiaty i zapalić znicz.
Redakcja szkolna
Kliknij, aby edytować treść...

Warsztaty filmowe

Dnia 5 listopada chętni uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w ekologicznych warsztatach filmowych. Dzieci zapoznały się z podstawową wiedzą na temat nagrywania któtkich filmów. Przy pomocy prowadzących nagrywali krótkie filmiki, które potem po warsztatach mogli obejrzeć jako efekt finalny. Warsztaty sprawiły uczniom wiele radości. Chcieliby, aby takie zajęcia odbywały się częściej.
                                                                                                                  Redakcja szkolna

Rok 2015 – Rokiem Jana Pawła II

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2015 – Rokiem Jana Pawła II. 16 października obchodzimy również Dzień Papieża Jana Pawła II. Biblioteka szkolna włączając się w obchody tychże świąt zorganizowała wystawę poświęconą postaci wielkiego Polaka. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z publikacjami poświęconymi papieżowi i z jego  twórczością.
 16. października obejrzeliśmy prezentację multimedialną pt. PAMIĘTAMY – DZIĘKUJEMY. Dzieci przypomniały sobie postać papieża, wysłuchały ciekawostek i anegdot i słów kierowanych do dzieci i młodzieży. Zorganizowałam z dziećmi
z klas I-III wystawkę rysunków pt. Papież w oczach dzieci.
                                                                                                            bibliotekarz M.Orzeł

Raki kodują!

Raki kodują! Pod takim hasłem uczniowie Publicznej Szkoły
Podstawowej w Rakach wzięli udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Kodowania (Code Week). Jest to europejska inicjatywa promująca naukę kodowania trwająca w całej Europie od 10 o 18 października br. Miliony Europejczyków, w tym uczniowie naszej szkoły, uczyły się programowania i związanych z nim umiejętności. Podstawy programowania miały bardzo atrakcyjną formę, ponieważ polegały na sterowaniu wesołym stworkiem. Uczniowie
chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem
pracowali nad swoimi projektami. Inicjatywa ta pokazała, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną i każdy może nauczyć się kodować.
Marzena Nowak

Pasowanie na uczniów

       W dniu 23 października 2015 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie dzieci z klasy pierwszej na uczniów szkoły podstawowej. Część artystyczną przygotowała wychowawczyni klasy I – Marzenna Orzeł. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni – dyrektor szkoły, wychowawcy, nauczyciele, uczniowie i rodzice uczniów.
Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli 
w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
       Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasował uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i upominki z okazji pasowania na ucznia.
       Potem odbyło się spotkanie klasowe przy herbacie i cieście, które przyniosły mamy pierwszoklasistów.
wychowawczyni M. Orzeł

HAPPENING Z OKAZJI DNIA DRZEWA

Drzewa są elementem naszego krajobrazu, przyzwyczailiśmy się do ich widoku i niestety często przechodzimy obok nich obojętnie zapominając, jak ważną rolę odgrywają w życiu zarówno naszym, jak i całej planety – Ziemi. 
Uczniowie w naszej szkole wraz z nauczycielkami panią M. Janowską i M. Orzeł zorganizowali Święto Drzewa. W tym dniu, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Parciaki – leśniczym Wojciechem Bobkiem i podleśniczym panią Moniką Wiewiórą. Opowiedzieli Oni 
 o ciekawostkach ekosystemu leśnego oraz pozyskiwaniu drewna do obróbki. Dzieci otrzymały od gości pamiątkowe pocztówki. Prezentem natomiast dla szkoły, były filmy przyrodnicze oraz czasopisma o lesie. Leśniczy również podarował szkole ok. 40 sadzonek świerka i sosny. 
Kolejnym punktem tego dnia ,było zaprezentowanie ciekawostek o gatunkach drzew żyjących na różnych kontynentach. Następnie odbyło się wręczenie nagród, za prace wykonane 
 w konkursie szkolnym pn. „Przyjaciele Drzew”. Pierwsze miejsce zdobyła Amelia Piotrowska z kl. III, drugie – Łukasz Łukasiak z kl. V, trzecie – Radosław Regulski z kl. VI, wyróżnione prace to – Adama Wejnera z kl. V i Jakuba Ostrowskiego z kl. VI. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Dalsza część Dnia Drzewa odbyła się w plenerze. Dzieci czytały drzewom swoje legendy, wiersze i opowiadania, które zostały nagrodzone w konkursie, jak również fragmenty literatury dziecięcej, zgodnie z hasłem tegorocznego święta –„Czytamy drzewom”. Na koniec uczniowie klas IV-VI, posadzili wokół placu szkolnego otrzymane drzewka. Otoczmy drzewa większa troską, zadbajmy, aby było ich wokół nas coraz więcej. 

                                                                                                             Magdalena Janowska
                                                                                                                Marzenna Orzeł

Dzień Edukacji Narodowej

          14 października 2015 r. wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi zebrali 
się w naszej szkole na uroczystości w dzień święta Edukacji Narodowej. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Podziękowali nauczycielom i pracownikom obsługi za trud i poświęcenie. Wyrazem ich wdzięczności były kwiaty i życzenia. W tym dniu gościł w naszej szkole Pan Wójt Paweł Ruszczyński, który złożył wszystkim nauczycielom 
i pracownikom obsługi życzenia. Na zakończenie uroczystości każdy nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał różę z życzeniami.
                                                                                                                  Redakcja szkolna

„Świadoma energia – oszczędzamy i zmieniamy źródła”

Dzieci z PSP w Rakach uczestniczyły w konkursie ekologicznym organizowanym przez Urząd Marszałkowski pn. „Świadoma energia – oszczędzamy i zmieniamy źródła”. Szkolna Komisja Konkursowa w dniu 09.10.2015r. wg regulaminu, z każdej grupy wybrała jedną pracę. Były
 to: w klasach I-III – praca plastyczna Aleksandry Pichała oraz w klasach IV – VI komiks wykonany przez Mateusza Bartosiewicza. Prace zostały przekazane do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce.
                                                                                                           Magdalena Janowska 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Wszystkie szkolne biblioteki w październiku obchodzą swoje święto. Bibliotekarze cieszą się
z każdych odwiedzin i każdej wypożyczonej książki. Bardzo miłą niespodziankę sprawili naszej bibliotece i nam bibliotekarzom uczniowie klas IV i V, którzy wraz z nauczycielką języka panią Agnieszką Mikulak odwiedzili bibliotekę i przekazali nam-bibliotekarzom napisane przez siebie hasła-rymowanki dotyczące książek i biblioteki. Był nawet wiersz. Było nam wzruszająco miło. Zapraszamy do biblioteki jak najczęściej!
                                                                                                            bibliotekarz M. Orzeł

Tydzień Książek ZakazanychAdres Szkoły

  Szkoła Podstawowa

 w Rakach

im. Bohaterów Powstania Styczniowego

 

06-214 Krasnosielc

 

tel. 29 71 41 447

 

e-mail: psp_raki@wp.pl


Biblioteka szkolna

Godziny otwarcia

poniedziałek 8:00 - 13:40

wtorek 8:00 - 13:40

środa 8:00 - 12:40

czwartek 8:00 - 13:40

piatek 8:00 - 13:40