Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

           Koniec roku to moment, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Zanim jednak odejdą na zasłużony odpoczynek czas na podsumowania i nagrody. Zakończenie roku szkolnego odbyło się 19 czerwca. Jak co roku, wszyscy odświętnie ubrani zebrali się w sali gimnastycznej. W tym ważnym dniu nie mogło również zabraknąć zaproszonych gości
 i wspaniałych rodziców. Uroczystość rozpoczęliśmy hymnem państwowym. Po krótkim wystąpieniu dyrektora szkoły nastąpił moment , na który z niecierpliwością czekali uczniowie. Wielu uczniów naszej szkoły osiągnęło wysokie i bardzo wysokie wyniki w nauce. Ci uczniowie otrzymali nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Na uczniów, którzy osiągnęli wyjątkowe sukcesy czekały stypendia Pana Wójta i Rady Gminy Krasnosielc. W tym roku dwie uczennice otrzymały w/w stypendia. Dla najlepszego sportowca czekał również voucher
 od indywidualnego sponsora. Koniec roku to także czas pożegnań. W tym roku mury naszej szkoły opuści klasa VIII. Po uroczystym ślubowaniu ósmoklasistów i symbolicznej ceremonii odcięcia szarf, uczniowie klasy VII wręczyli starszym kolegom na pożegnanie pamiątki. 
W części artystycznej uczniowie klasy VIII dziękowali wszystkim i każdemu z osobna za osiem lat wspólnego obcowania. Jeszcze tylko życzenia pogodnych, miłych, a szczególnie bezpiecznych wakacji i wszyscy udali się na wakacje.
Teresa Kaszuba

Wycieczka do Warszawy

      11 czerwca 43 dzieci z naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce edukacyjno-turystycznej do Warszawy. Na początku zwiedzaliśmy TVP. Oglądaliśmy sale, pomieszczenia, skąd nadawane są różne programy telewizyjne. Następnie udaliśmy się do parku rozrywki. Tam dzieci w sposób bardzo aktywny spędziły czas na trampolinach. Po czym udaliśmy się do najmniejszej fabryki cukierków. Po pokazie tworzenia masy cukierkowej każde dziecko samodzielnie wykonało swojego lizaka.
Teresa Kaszuba

Obchody Dnia Matki i Dnia Ojca

      6 czerwca w naszej szkole odbyło się ważne święto. W tym dniu świętowaliśmy Dzień Matki i Dzień Ojca. Uczniowie klas I-II i przedszkolaki przygotowały część artystyczną. Były wiersze, piosenki i tańce. Występy dzieci bardzo wzruszyły rodziców, dlatego na koniec nie brakowało gorących braw. Po oficjalnej uroczystości na rodziców czekała słodka niespodzianka.
Teresa Kaszuba

Wycieczka na Farmę Iluzji

         Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakach postanowili w tym roku szkolnym, trochę inaczej świętować Dzień Ziemi. Wybrali się na wycieczkę na Farmę Iluzji w okolice Trojanowa. Jest to park rozrywki połączony z różnego rodzaju zajęciami dydaktycznymi. Nasza grupa skorzystała z zajęć pod nazwą „chemiczne show”. Jako, że tegorocznym hasłem obchodów była ochrona zagrożonych gatunków, podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się właśnie, jak środki chemiczne negatywnie wpływają zarówno na zwierzęta, jak i rośliny żyjące na naszej planecie. Poza tym, zobaczyliśmy wiele atrakcji związanych ze zjawiskami fizycznymi, geograficznymi oraz przyrodniczymi. Oczywiście nie zabrakło również czasu na zabawę w parku linowym czy na rożnego rodzaju karuzelach. Czas poświęcony, mimo bardzo rannego wyjazdu, myślę, że był miło spędzonym czasem zarówno pod względem rozrywki jak i edukacji. Pamiętajmy, o wszystkich zjawiska występujących na Ziemi tych pozytywnych i pięknych, jaki daje nam natura, ale i o tych negatywnych, do których często przyczyniają się działania antropogeniczne.
Magdalena Janowska 

     Pani Grażyna Werder kierownik PW Junior ds. Realizacji zwróciła się do naszej szkoły 
z prośbą o zamieszczenia na stronie Internetowej logo i linku do portalu POLinfo.eu
 ( www.polinfo.eu) oraz przesłanie poniższego maila rodzicom, wychowawcom klas 7-8 oraz nauczycielom przedmiotów ścisłych.
      Na bazie najlepszych światowych rozwiązań e-learningowych, po wielu latach przygotowań,  w oparciu o doświadczenie i infrastrukturę Politechniki Warszawskiej, powstał portal POLinfo.eu, którego celem jest zainspirowanie Juniora do szerszego poznania i lepszego zrozumienia przedmiotów ścisłych.
     Dysponujemy tysiącami materiałów lub linków do materiałów dotyczących przedmiotów ścisłych, które zostały przygotowane lub zweryfikowane przez ekspertów z wiedzą techniczną i są sukcesywnie umieszczane na portalu.
    Zawarte w linkach ukazują ten sam temat z różnych stron. Każde zagadnienie wyjaśniane jest równocześnie przez kilka osób, dzięki czemu każdy Junior może wybrać autora i formę wytłumaczenia, która najbardziej mu odpowiada. Większość jest dostępna bezpłatnie przez całą dobę na POLinfo.eu.
    Dla bardziej zainteresowanych Juniorów przygotowaliśmy również dwie formy zajęć: zajęcia przez Internet prowadzone m.in. przez pracowników naukowych uczelni wyższych, głównie PW oraz zajęcia stacjonarne na Politechnice Warszawskiej. Każdy Junior pracuje w grupie rówieśników o podobnym poziomie wiedzy i zaangażowaniu, co zdecydowanie poprawia efektywność Jego edukacji. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze informatycznej każdy Junior może skorzystać z zindywidualizowanego procesu pogłębiania wiedzy.
Po więcej informacji zapraszamy na www.POLinfo.eu. 

Spotkanie autorskie

 8 maja gościliśmy w naszej szkole autorkę książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarkę , tłumaczkę – Panią Jolantę Reisch-Klose. W trakcie spotkania autorka wygłosiła prelekcję na temat: Jak nie dać się nabrać na fake newsa? Wyzwania współczesnych mediów. Pani Jolanta podczas prelekcji próbowała odpowiedzieć na pytania : Dlaczego informacja rządzi światem?, Co to jest etyka i dlaczego jest tak ważna w świecie dziennikarskim? Opowiedziała wiele ciekawych przygód i zdarzeń z licznych podróży po świecie. Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące.
Kaszuba Teresa

Sukces Katarzyny Glinki w turnieju "Młodzież Zapobiega Pożarom"

      Nasza szkoła może pochwalić się ogromnym sukcesem uczennicy Katarzyny Glinki, która 14 marca 2019r. reprezentowała naszą gminę w Sypniewie w Powiatowych Eliminacjach 42 Ogólnopolskiego Turnieju „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Kasia wykazała się dużą wiedzą z dziedziny pożarnictwa, pokonała wielu rywali i zdobyła I miejsce. Miło poinformować, że Kasia będzie reprezentowała powiat makowski na szczeblu wojewódzkim tego turnieju wiedzy. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.
Marzena Nowak

DO 30 MARCA 2019R.
- ZAPISY UCZNIÓW DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
- ZAPISY UCZNIÓW DO KLASY PIERWSZEJ
Zapisy dzieci i uczniów na rok szkolny
2019/2020

Wycieczka do Łomży klasy VI i VII


"Bezpieczna Droga"

     W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej "Bezpieczna Droga" Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia przekazała uczniom naszej szkoły kamizelki odblaskowe. 

Hazard, Nie Dziękuję

Taki tytuł ma ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna organizowana przez Krajową Administracje Skarbową. Kampania skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorem kampanii na terenie województwa mazowieckiego jest Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży, na problemy, które wynikają z ich uprawiania oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych. W ramach tego działania nasi uczniowie klas V-VIII uczestniczyli 26 lutego 2019r.w spotkaniu z pracownikami w/w instytucji.
T. Kaszuba

Niezwykła lekcja

25 lutego 2019r. nasi uczniowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji astronomii, geografii i fizyki. W mobilnym planetarium obserwowali gwiazdozbiory, planety i inne ciekawe zjawiska. W interesujący sposób poznali wiedzę o otaczającym nas świecie. Pokazy zjawisk astronomicznych dostosowane były do wieku dzieci i zgodne z obowiązującą podstawą programową. 
T. Kaszuba

BAL KARNAWAŁOWY

             22.02.2019 roku w szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci przedszkolnych, klasy I i II oraz ich rodziców. Gry i konkursy jakie towarzyszyły tej wesołej zabawie sprawiły radość i zadowolenie wszystkim uczestnikom, a pomysłowość strojów prezentowanych przez dzieci i dorosłych wzbudzała zachwyt. Dodatkową atrakcją było spotkanie z postaciami z bajek, w które wcielili się uczniowie klasy VIII. Jak na prawdziwy bal przystało wybraliśmy Króla i Królową balu. Całemu spotkaniu towarzyszyła wesoła muzyka. Po dużej dawce wrażeń i niespodzianek wszyscy skorzystali ze słodkiego poczęstunku.
Organizator - Hanna Biedrzycka

WALENTYNKI W BIBLIOTECE

          Walentynki to nie tylko czas miłości , ale także radości, życzliwości i wesołej zabawy. To czas kiedy robimy niespodzianki tym, których lubimy. Biblioteka szkolna włączyła się w obchody tegoż święta, przygotowując dla chętnych uczniów niespodzianki. Na wszystkie dzieci czekały książki z serduszkami . Przypomnieliśmy historię walentynek. Można było znaleźć swoją „serduszkową” parę a także pobawić się w różne zabawy oraz poczytać piękne wiersze o miłości.
Bibliotekarz M. Orzeł

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

         Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników jest dla nich ogromnym przeżyciem. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników.
       Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Poznali regulamin biblioteki oraz prośby książek. Potem w skupieniu przyrzekły, że będą kochać i szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Pasowania na czytelnika dokonała pani dyrektor. Uczniowie, na pamiątkę pasowania otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz zakładki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
bibliotekarz M. Orzeł

Konkurs "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

       Dnia 12 lutego 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnosielcu odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
 Z naszej szkoły udział wzięli uczeniowie: Katarzyna Matyjasik, Aleksandra Płuciennik, Joanna Tupacz, Katarzyna Glinka, Agnieszka Olkowska oraz Karol Gwiazda. Miło poinformować, 
iż pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła Katarzyna Glinka, natomiast miejsce drugie zajęła Agnieszka Olkowska. Obie uczennice otrzymały nagrody. Kasia będzie reprezentowała naszą gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się 14 marca 2019r. 
w Sypniewie. Więcej informacji i zdjęć na stronie naszej gminy www.gminakrasnosielc.pl 
M. Nowak

Spotkanie z policjantem - bezpieczne ferie


Dzień Patrona

        Jak wiadomo powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863r. Było to kolejne powstanie, które miało oddać Polakom wolną Polskę. Niestety, zakończyło się klęską… Wiadomo też, że walki powstańcze toczyły się również na terenach naszej i sąsiedniej gminy. Dlatego uzasadnione są imiona patronów szkół znajdujących się w Rakach i Drążdżewie. Nasza szkoła nosi zaszczytne imię Bohaterów Powstania Styczniowego i co roku w okolicy 
22 stycznia obchodzimy Dzień Patrona. Staramy się, by co roku wyglądał on nieco inaczej i jak najbardziej przybliżył uczniom ówczesną sytuację i bohaterstwo tych, którzy walczyli i polegli w walce o wolną Polskę.
W tym roku z okazji Dnia Patrona zaprosiliśmy do naszej szkoły Grupę Rekonstrukcji Historycznej -14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Jest to grupa, którą tworzą pasjonaci i miłośnicy historii, a jej prezesem jest Pan Mariusz Maciaszczyk. To właśnie on opowiedział uczniom w bardzo prosty i przystępny sposób, jak wyglądała walka w czasie powstania styczniowego. Członkowie grupy wystąpili w charakterystycznych powstańczych strojach oraz zaprezentowali broń, która była używana w czasie walk powstańczych, czyli proste kosy, broń palną oraz szable. Młodzież mogła też usłyszeć wystrzały z oryginalnej broni powstańczej. Po spotkaniu złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w miejscu pamięci narodowej, czyli w szubienicy, gdzie znajduje się symboliczny pomnik upamiętniający bohaterów powstania styczniowego.
Małgorzata Regulska

W karainie baśni

"Królowa Śniegu" to jedna z piękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Baśń opisuje losy pary dzieci – Gerdy i Kaja, które żyły w przyjaźni aż do jednego z wiosennych dni. Wówczas do oka Kaja dostał się tajemniczy odłamek roztrzaskanego w przestworzach diabelskiego zwierciadła, który odmienił spojrzenie chłopca na świat w ten sposób, że wszystko, co piękne i dobre, postrzegał on od tej pory jako brzydkie i złe. Grzeczny chłopiec przemienił się w dziecko krnąbrne, złośliwe i okrutne. Na dodatek był zupełnie zależny od nieznajomej kobiety, która zwabiła go do siebie. Chłopiec wbrew ostrzeżeniom przywiązał swoje sanki do powozu zimowej damy i odjechał w nieznane. Była to tytułowa Królowa Śniegu, władczyni lodowatej krainy, której obce były jakiekolwiek ciepłe, serdeczne uczucia. Chciała ona pozyskać Kaja dla swych celów. Opuszczona i smutna Gerda wszczęła poszukiwania, narażając się w ich trakcie na wiele niebezpieczeństw, jednak po wielu perypetiach udało jej się odzyskać i uleczyć przyjaciela. 
Teresa Kaszuba

Dzień Babci i Dziadka

        19 stycznia dzieci przedszkolne i uczniowie klasy I przygotowali uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyli dziadkowie ze wzruszeniem wysłuchali wierszy i piosenek, jakie przygotowały dla nich wnuczęta. Nie zabrakło również przygotowanych przez dzieci prezentów, tradycyjnego „Sto lat” i buziaków, którymi maluchy obdarowały swoje babcie i dziadków. Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na herbatkę i i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.
Marzenna Orzeł i Hanna Biedrzycka

Spotkanie z pielęgniarką

Sposób odżywiania i zdrowy styl życia są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Na ten temat z uczniami klas I-III rozmawiała pielęgniarka. Uczniowie dowiedzieli się jakie produkty są zdrowe , a jakich produktów w codziennym żywieniu należy unikać albo zjadać je w niewielkich ilościach. Nie wolno zapominać też o aktywności fizycznej. Jeśli będziemy przestrzegać zasad zdrowego żywienia zdrowie gwarantowane.
Teresa Kaszuba

Jasełka szkolne


Wymiana pocztówkowa

      W grudniu uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach zorganizowali wymianę pocztówkową. Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne wysłano do uczniów klasy I d w Szkole Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiego w Ostrołęce.Po tygodniu oczekiwania otrzymali odpowiedź z życzeniami od pierwszaków z Ostrołęki.
S. Regulska

Jasełka

         12 grudnia 2018 roku dzieci przedszkolne i uczniowie klasy I odwiedziły pensjonariuszy z Domu Opieki w miejscowości Zawady w gminie Krasnosielc. Korzystając z okazji, że zbliżały się święta Bożego Narodzenia uczniowie przygotowali przedstawienie jasełkowe i upominki dla wszystkich mieszkańców ośrodka. Wspólne rozmowy i śpiewanie kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój a z niejednych oczu wycisnęły łzy. Na koniec opiekunki dzieci złożyły wszystkim obecnym życzenia świąteczne oraz przekazały na ręce dyrektora Domu Opieki środki czystości zebrane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rakach.
Hanna Biedrzycka 
Marzenna Orzeł

Mikołajki w bibliotece

        Mikołajki to czas bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Jest okazją do sprawienia wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania prezentami. Biblioteka szkolna zaprosiła tegoż dnia wszystkie chętne dzieci do wspólnej zabawy – zagadki, zgadywanki, gry. Na koniec dzieci, które uczestniczyły w zabawach dostały książeczkę- niespodziankę do samodzielnego kolorowania i czytania.
bibliotekarz M. Orzeł

PODSUMOWANIE JESIENNEGO KONKURSU Z KSIĄŻKĄ W TLE

        6 grudnia w dniu świętego Mikołaja nastąpiło podsumowanie Jesiennego konkursu z książką w tle. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia z książką i jesiennym akcentem. Na konkurs wpłynęło 8 prac. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Gratuluję pomysłowości i zachęcam do udziału w innych konkursach.
bibliotekarz M. Orzeł

Andrzejki w bibliotece

       Tradycyjnie w bibliotece szkolnej odbyły się andrzejki – spotkanie pełne dobrej zabawy. W role dobrych wróżek i wróżów wcielili się uczniowie klasy VI i VII. Chętnych do zabawy 
nie brakowało. Oprócz tradycyjnego przekłuwania serca, które zdradziło imię ukochanej
 lub ukochanego , można było również poznać cechy swojego charakteru oraz dowiedzieć 
się, kto kim zostanie w przyszłości. Czytelnicy nie zawiedli i chętnie skorzystali 
z proponowanych zabaw. 
bibliotekarz M. Orzeł

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
CZYLI
MALI DETEKTYWI NA TROPIE PADDINGTONA

      Tegoroczne obchody Święta Pluszowego Misia zostały zakłócone zginięciem głównego bohatera czyli misia Paddingtona. W takcie zabaw dzieci dostały list od porywaczy z żądaniem okupu. Porywacze zostawili wiele mylących tropów oraz wskazówek. Ale dzielni mali detektywi posługujący się podręcznym zestawem detektywistycznym pomyślnie rozwiązali wszystkie zagadki i odbili misia z rąk porywaczy – przedszkolaków. Oglądajcie fotorelację.
bibliotekarz M. Orzeł

Przegląd pieśni patriotycznych


11 listopada 1918-2018

       Dnia 09.11. 2018r. w Szkole Podstawowej w Rakach odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów z klasy V, VI i VII przybliżył historię naszego kraju od III rozbioru Polski po lata współczesne. Wzruszające recytacje wierszy i piękne piosenki przypomniały o powstaniach narodowych z okresu zaborów, o I wojnie światowej i o upragnionej wolności. Pozwoliły również zastanowić się nad tym, czym teraz jest dla nas Polska i kim my jesteśmy dla niej.
        O godzinie 11.11 uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”, a następnie z białych i czerwonych kartek utworzyli naszą flagę narodową.
       Druga część dnia upłynęła uczniom przy wykonywaniu prac plastycznych. Dzieci zostały podzielone na grupy i tworzyły różne kokardy narodowe. Następnie wszyscy uczniowie udali się do miejsca pamięci narodowej, by złożyć kwiaty i oddać cześć walczącym o naszą wolność powstańcom styczniowym.
Agnieszka Mikulak

"Moja ojczyzna" - teatrzyk

     "Moja ojczyzna" to tytuł interaktywnej bajeczki edukacyjnej przekazującej wartości patriotyczne, którą uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzeć 9 listopada.  Przedstawienie doskonale wpasowało  sie w klimat uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości. 
       Bajka opowiada o chłopcu, który nie świadom swojego pochodzenia, nie wiedział nawet w jakim kraju mieszka. Dzięki magii teatru przenosi się on w różne miejsca, i coraz więcej dowaiaduje się o swojej ojczyźnie. Dzieci wraz z nim przypominają sobie symbole narodowe, uczą się pewnych przystępnych historycznych faktów. Końcowym efektem jest duma i szacunek do swojego kraju.
Redakcja szkolna


Jak radzić sobie ze stresem?

      W codziennym życiu (w pracy, w szkole) często napotykamy sytuacje, które wywołują w nas reakcje stresowe, takie jak: brak pamięci, blednięcie, płacz, osłupienie, mocne bicie serca itp… Reakcja na stres zależy od indywidualnych właściwości naszego organizmu. Prawdą jest, że takie sytuacje nie pomagają nam w bieżącym życiu, 
a wręcz je utrudniają. Dlatego nasi uczniowie (SP Raki) 8 listopada spotkali się z P. Hanną Sagała – psychologiem w celu przedstawienia tego problemu, ale także po to, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem. Spotkanie było niezwykle owocne. Prezentowane zagadnienia, a także forma omawianych treści bardzo przypadła uczniom do gustu. Uczniowie poznali sposoby na rozładowanie napięcia emocjonalnego. Po spotkaniu pozostało jedynie sprawdzić, który sposób jest najlepszy. 
Teresa Kaszuba

Pamiętamy o naszych bohaterach

Przed Świętem Zmarłych pamiętamy o tych, którzy odeszli wiele lat temu, walcząc o wolność naszej Ojczyzny. Sprzątając pomniki, groby, zapalając symboliczne lampki wyrażamy naszą wdzięczność i oddajemy im hołd. 
Redakcja szkolna

Spotkanie z policjantką

Kliknij, aby edytować treść...

Dzień Edukacji Narodowej

Kliknij, aby edytować treść...

Elektrośmieci

ELEKTROŚMIECI Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakach wzięli udział w akcji na rzecz ochrony środowiska pn. „ Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci.” Zbierali zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, sprzęt AGD itp. W sumie ok. 500kg. Organizatorem akcji była m.in. firma Green Office Ecologic Sp. Z o.o. oraz MKO w Warszawie. Zbiórka miała na celu uwrażliwienie dzieci na właściwą segregację śmieci , w tym elektrośmieci. Zostały przeprowadzone zajęcia na temat recyklingu różnych odpadów oraz produktów powstających podczas takiego procesu. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji, a w szczególności rodzicom uczniów, ponieważ to dzięki ich zaangażowaniu, odpady trafiły na plac szkolny a potem do przetworzenia.Magdalena Janowska

Biblioteka szkolna informuje

         18 października 2018 roku, w wyniku głosowania uczniów, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego dla klasy I    pt.„ Nauczyciel ”.
Oto wyniki konkursu:
     I miejsce – Basia Nowak
     II miejsce – Ula Golota
     III miejsce – Blażej Dziomba
Zwycięzcom gratulujemy!
Poniżej zamieszczamy nagrodzone prace oraz zdjęcie laureatów.

Ślubowanie klasy I

      Dnia 9 października o godzinie 8.00 klasa I złożyła uroczyste ślubowanie. W obecności całej społeczności szkolnej oraz rodziców, uroczyście ubrani i bardzo przejęci uczniowie pięknie wyrecytowali
swoje wiersze, zaśpiewali piosenki oraz wykazali się wiedzą na temat szkoły.
        Ślubowali pilnie się uczyć, wypełniać swoje obowiązki, dbać o dobre imię szkoły oraz pomagać słabszym i młodszym od siebie. Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor Teresa Kaszuba. Uczniowie otrzymali upominki zakupione przez szkołę. Po ślubowaniu odbyło się w klasie spotkanie przygotowane przez rodziców.
Wychowawczyni klasy I
Marzenna Orzeł

Sprzątanie Świata

        W Szkole Podstawowej w Rakach odbyła się akcja Sprzątania Świata pod hasłem: „Akcja – segregacja – 2 x więcej, 2 x czyściej.” Uczniowie wraz z nauczycielami podzieleni na trzy grupy wyruszyli posprzątać okolicę. Nazbierali śmieci, ale w tym roku było ich zdecydowanie mniej. Zwiększa więc wrażliwość na przyrodę i odpady zamiast na ziemię wędrują do koszy. Uważam, że przystępując do każdej takiej akcji, już od najmłodszych lat kreuje się w dzieciach postawę proekologiczną oraz wrażliwość na wszystkie ekosystemy.
Magdalena Janowska 

Święto Pieczonego Ziemniaka


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      Święto to kierowane jest do najmłodszych dzieci.  Zostało ogłoszone w 2001 roku. Tego dnia przedszkolaki i klasa I żegnały jesień w stadninie koni Margo.
      Tegoroczne głośne czytanie zdominowały ulubione przez dzieci, niesforne Słodziaki z leśnej polany. Gośćmi specjalnymi spotkania była sowa Zosia i zajęczyca Zuzia. Sowa Zosia przeczytała dzieciom rozdział o bardzo (za bardzo) opiekuńczej zajęczycy Zuzi i jej przyjaciołach. Potem odbył się konkurs ( z nagrodami) w rozpoznawaniu Słodziaków. A na końcu wszystkie dzieci upiekły kiełbaski.
Marzenna Orzeł
Hanna Biedrzycka

Zachowaj trzeźwy umysł

        Dobiega końca ogólnopolska kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł „Autoportret”, która realizowana była od 1 kwietnia 2018 roku.
        Laureatem tegorocznego konkursu został w naszej szkole Piotr Klik z klasy IV.  Nagrodzona została jego praca plastyczna, przedstawiająca autora oraz  jego zainteresowania i pasje.
        Na gminnym spotkaniu w Krasnosielcu  Piotr, wraz z innymi nagrodzonymi uczniami z naszej gminy, odebrał nagrody ufundowane przez Fundację Trzeźwy Umysł oraz pana Wójta naszej gminy.
Szkolny koordynator kampanii
Marzenna Orzeł


Kasia najlepsza w powiecie!

29 września w Makowie Mazowieckim odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej 
w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Szkołę Podstawową w Rakach reprezentowało
 4 uczniów. Najlepszy wynik uzyskała Katarzyna Stancel, która w swojej kategorii wiekowej zajęła I miejsce i tym samym awansowała do kolejnego etapu zawodów. Kasi gratulujemy i życzymy sukcesów 
w dalszej rywalizacji.
s. Kołakowski

Uroczyste rozpoczęcie 
roku szkolnego 2018/2019
 odbędzie się w naszej szkole 
3 wrzśnia 2018r. 
o godzinie 9:00.Informacja o Inspektorze Ochrony Danych Osobowych

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Szkoły Podstawowej w Rakach
Marzena Nowak

e-mail: marzena.barbara@o2.pl

podstawa prawna powołania i funkcjonowania Inspektora:
Art. 37-39 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dziennik Urzędowy UE, L 119/1 z 4 maja 2016).
Art. 8-10 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000).Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach nr 01/2018 z dnia 27 lipca 2018 r. w sprawie wyznaczenia Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach.

Wycieczka szkolna
 Kazimierz Dolny - Sandomierz

        28 maja 2018r. uczniowie kl. IV-VI naszej szkoły udali się na dwudniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego, Sandomierza oraz okolic.
        Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kazimierz Dolny- jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Tam wdrapaliśmy się na sam szczyt wieży strażniczej, z której rozciągał się piękny widok na Wisłę i całe miasto. Później udaliśmy się na Starówkę, gdzie podziwialiśmy otaczające Rynek kamienice oraz pozostałości z czasów, gdy Polską rządził Kazimierz Wielki. Po ok. 3 godzinnym zwiedzaniu zarządzono czas wolny, podczas którego można było zakupić pamiątki oraz maślane koguty- symbol Kazimierza Dolnego. Następnie udaliśmy się do Krzemionek Opatowskich, gdzie mieści się kopalnia krzemienia pasiastego oraz Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Tam przeszliśmy liczącym ok. 1,5 km długości podziemnym korytarzem i poznaliśmy jak 5000 lat temu nasi przodkowie wydobywali krzemień. Później udaliśmy się do hotelu.
        Drugi dzień powitał nas pięknym słońcem. Po sutym śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Opatowa, by poznać od środka Zakład Cukierniczy Krówki Opatowskiej. Na miejscu braliśmy udział w warsztatach cukierniczych, których słodkim zakończeniem było zapakowanie w ozdobne kuferki własnoręcznie wykonanych krówek. Następnie udaliśmy się do Sandomierza, czyli miasta filmowego „Ojca Mateusza”. Tam wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy wzdłuż i wszerz całe miasto. Największą atrakcją było przejście przez Furtę Dominikańską, czyli tzw. Ucho Igielne. Legenda głosi, że czasami Ucho Igielne się zamyka, ale dzieje się to wtedy, gdy przechodzi przez nie osoba mająca coś na sumieniu. Po ukończeniu zwiedzania wyruszyliśmy w drogę powrotną. W jej trakcie nie mogło zabraknąć obowiązkowego punktu każdej wycieczki, czyli posiłku w McDonald’s. Gdy już napełniliśmy nasze brzuchy, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
        Ta wycieczka była bardzo udana. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz odwiedzimy te miejsca.
Katarzyna Glinka Kl.VI

Świat przyszłości

       Pod takim hasłem odbył się wojewódzki konkurs literacki, którego honorowym patronatem został Marszałek Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania talentów pisarskich. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała Katarzyna Glinka. Kasia napisała opowiadanie pt. „ Jak widzę swoją przyszłość?”. Spośród wielu tysięcy nadesłanych prac z województwa mazowieckiego zostały wyłonione najlepsze i te znalazły się w książce pt. „Świat przyszłości”. Opowiadanie Kasi zostało dostrzeżone, wysoko ocenione przez jury konkursu i znalazło się w w/w publikacji. Nadmienię, iż z całego naszego rejony jest to jedyna praca. Kasi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich. Kto wie, może rośnie nam autorka nowych bestsellerów.
Agnieszka Mikulak   

III edycji Gminnego Konkursu Języka Angielskiego
„Be the Best”

      Język angielski nie jest językiem obcym dla uczniów szkół podstawowych Gminy Krasnosielc. Udowodnili to biorąc udział w III edycji Gminnego Konkursu Języka Angielskiego „Be the Best”, którego Organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Rakach..
W konkursie wzięli udział uczniowie z czterech szkół: Szkoły Podstawowa im. Stanisława Kostki w Amelinie, Szkoła Podstawowa im. Edwarda Rolskiego w Drążdżewie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krasnosielcu oraz Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach.
      Najlepsze cztery osoby z każdej szkoły wzięły udział w finałowym etapie międzyszkolnym. Tegoroczny edycja była wyrównana, gdyż różnice punktowe były minimalne Głównym celem konkursu była promocja języka angielskiego wśród uczniów szkół podstawowych, jak również zwrócenie uwagi na ważną rolę jaką w dzisiejszym świecie odgrywa znajomość języków obcych. Konkurs stworzył szansę promocji i wyróżnienia uczniów zdolnych w klasach IV-VII szkoły podstawowej oraz wzmocnił motywację do nauki. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności oraz rywalizacja z innymi uczestnikami z pewnością stanowiła istotny bodziec pobudzający twórcze myślenie, kształtowanie estetyki wypowiedzi pisemnej oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem.
      Wszystkim uczestnikom II etapu wręczono dyplomy, zaś zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Nad przebiegiem etapu gminnego konkursu czuwała Gminna Komisja Konkursowa,    w skład której weszły nauczyciele języka angielskiego ze szkół Gminny Krasnosielc : p. Anna     p. Krukowska, p. Anna Wosiak, p. Konrad Zysk oraz p. Justyna Zysk.

WYNIKI KONKURSU PRZEDSTAWIAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCO:
I miejsce – Julia Chełchowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu
II miejsce– Katarzyna Glinka z Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Rakach.
III miejsce – Piotr Szczepański ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Justyna Zysk

"Tej, co nie zginęła"

          Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Romantyzmu 
w Opinogórze wraz z powiatem przasnyskim zorganizowało konkurs wokalno-recytatorski. Nasza szkoła również przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. W marcu został przeprowadzony konkurs recytatorski na etapie szkolnym. Wzięło w nim udział pięć uczennic z klas IV-VI: Katarzyna Matyjasik, Amelia Piotrowska, Katarzyna Stancel, Katarzyna Glinka 
i Wiktoria Skrobecka. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się Katarzyna Glinka, która zaprezentowała utwór M. Grechuty „ Ojczyzna”. Etap powiatowy miał miejsce w LO Marii Curii Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim. Nasza uczennica zachwyciła jury swoją interpretacją wiersza i zajęła I miejsce w powiecie makowskim. 23 kwietnia w sali koncertowej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się etap międzypowiatowy. 
 W przepięknej scenerii swoje utwory zaprezentowali najlepsi z poszczególnych powiatów. Była to prawdziwa uczta dla ducha posłuchać przepięknych pieśni patriotycznych 
i wzruszających recytacji. 
Agnieszka Mikulak

Święto Rodziny w Rakach

      30 maja 2018r. w Szkole Podstawowej w Rakach odbyło się Święto Rodziny. Uczniowie, dzieci przedszkolne i ich rodzice wspólnie uczcili Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas IV i V, którzy zaprezentowali bajkę pt. „O królewnie Przyrodzie i siedmiu krasnoludkach”. Po nich wystąpili uczniowie klasy pierwszej i przedszkolaki, którzy słowami wierszy i piosenek złożyli moc najszczerszych życzeń. Po części oficjalnej dzieci udały się na boisko, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Rodzice zaś mieli czas na chwilkę odpoczynku i relaksu przy kawie i herbacie. Dzieci uczestniczyły w konkursach i zabawach organizowanych przez grupę animacyjną z Przasnysza. Nawet upal nie przeszkodził w wyśmienitej zabawie.
Teresa Kaszuba

Wycieczka do Warszawy

          Dnia 27.05.2018r. uczniowie klas IV-VII naszej szkoły udali się na wycieczkę
do Warszawy. Po dotarciu do stolicy wszyscy udali się na Starówkę. Tam w role przewodników wcieliły się uczennice naszej szkoły, które w ciekawy sposób opowiadały
o znajdujących się nie opodal zabytkach. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do teatru „Buffo” na przedstawienie pt. „Zemsta”. Sztuka oparta była na komedii Aleksandra Fredry pod tym samym tytułem. Przedstawienie trwało ponad godzinę i był to czas pełen wrażeń. W trakcie drogi powrotnej dało się słyszeć wiele komentarzy o obejrzanym spektaklu.
W większości były to pochlebne opinie. Po uczcie duchowej nie mogło zabraknąć czegoś dla ciała. Przystanek w McDonaldzie był przyjęty przez uczestników wyprawy z wielkim entuzjazmem. Ta wycieczka była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem, ponieważ wielu uczniów było w teatrze po raz pierwszy. Pozostaje nadzieja, że nie ostatni.
Katarzyna Glinka- Kl.VI

Zachowaj trzeźwy umysł

        Uczniowie klas IV i VII ze Szkoły Podstawowej w Rakach w ramach działań profilaktycznych oraz włączając się w Ogólnopolską Kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” wykonali prezentację multimedialną pt. „Nie narkotykom i dopalaczom”, którą zaprezentowali na zajęciach z wychowawcą w klasie VII ( uczniowie – Mateusz Bartosiewicz i Karol Gwiazda)oraz gazetkę szkolną pt. NIE –papierosom, alkoholom i innym substancjom psychoaktywnym”. Prace na gazetkę w większości wykonali uczniowie z kl. IV. Niektóre bardzo dobitnie przedstawiały szkodliwość wszelakich substancji i ich nieodwracalne zmiany powstające w organizmie ludzkim. W obydwóch klasach odbyły się również pogadanki na w/w zagadnienia. Uważam, iż większość dzieci i młodzieży zrozumiała, jaki negatywny wpływ mają te toksyczne substancje na ich zdrowie, a tym samym dalszy rozwój i w przyszłości, nie będą sięgali po różnego rodzaju używki.
Magdalena Janowska 

Duża lub mała paka dla bezdomniaka

      Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rakach w ramach wolontariatu z przyrody zorganizowały zbiórkę karmy dla psów i kotów. Akcja przebiegała pod hasłem: „Duża lub mała paka dla bezdomniaka”. Jak co roku, dziecięce serca nie pozostały obojętne na psią
i kocią niedolę. Uczniowie do szkoły przynieśli mniejsze bądź większe paczki z karmami, oczywiście nie zabrakło kocyków i kołderek dla czworonogów. Wszystkie datki zostaną przekazane do schroniska w Kruszewie, gdzie na pewno będą z radością spożytkowane.
A my w ramach wdzięczności dostaniemy łapę albo pomachanie ogonkiem. Pamiętajmy również o naszych domowych psach czy kotach i zapewniajmy im wszystko czego potrzebują, one z pewnością się odwzajemnią.
Magdalena Janowska 

I Gminny Konkurs Matematyczny

     15 maja w Szkole Podstawowej w Rakach odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny, którego organizatorami były szkoły podstawowe z Drążdżewa i Raków. Konkurs miał na celu zainteresowanie uczniów matematyką, wyzwalanie aktywności matematycznej, wdrażanie do logicznego myślenia, a przede wszystkim dostarczenie uczniom satysfakcji, szansy i radości sukcesu. Adresatami konkursu byli uczniowie klas I – VII szkół podstawowych z terenu naszej gminy, podzieleni na trzy kategorie wiekowe: I – III, IV – V oraz VI – VII. W konkursie wzięło udział łącznie 54 miłośników matematyki ze szkół podstawowych z Amelina, Drążdżewa, Krasnosielca i Raków. Uczestnicy z klas I – III oraz IV – VI mieli za zadanie rozwiązać testy składające się z 15 zadań. Zmagania trwały 60 minut. Nie obyło się bez dogrywki. Starsi uczestnicy konkursu (klasy VI – VII) przygotowywali gry dydaktyczne, a najlepsi prezentowali swoje prace w dniu konkursu. W komisji konkursowej zasiadły panie nauczycielki, które przyjechały ze swoimi podopiecznymi: Bogusława Więcek, Hanna Flejszer, Bożena Szymańska oraz organizatorki konkursu Edyta Grabowska i Marzena Nowak. Po analizie prac konkursowych przyznano nagrody następującym osobom:

Klasy I – III:
I miejsce - Wiktoria Jaworska SP Drążdżewo
II miejsce - Dominika Orzoł SP Amelin
III miejsce – Krzysztof Bakuła SP Drążdżewo

Klasy V – VI:
I miejsce – Michał Wróblewski SP Krasnosielc
II miejsce – Julia Grabowska SP Raki, Szymon Morawski SP Amelin

Nagrodzone prace w kategorii klas VI – VII:
„Wąż matematyczny”- grę wykonała Oliwia Płuciennik SP Drążdżewo
„Matematyczne 5 sekund” – grę wykonali Jakub Warych i Adam Sztych SP Drążdżewo
„Coolmath” – grę wykonały Weronika Zadrożna i Natalia Wyszyńska SP Drążdżewo
    Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych, logicznych i dydaktycznych oraz akcesoriów komputerowych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki. Nagrody wręczała pani Teresa Kaszuba dyrektor Szkoły Podstawowej 
w Rakach. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drążdżewie osiągnęli najwyższy średni wynik punktowy spośród wszystkich czterech uczestniczących szkól. Szkoła Podstawowa 
z Drążdżewa otrzymała pamiątkowy dyplom. Uczestnicy zmagań zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.
Marzena Nowak
Edyta Grabowska

Żywa lekcja historii

    W ramach obchodów "Roku dla Niepodległej" 9 maja gościliśmy w Szkole Podstawowej
w Rakach grupę artystyczną "Rekonstrukto". Artyści pod hasłem "Ku niepodległej" zaprezentowali nam historyczną opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor
i ojczyznę. Była to wesoła lekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe Polaków. Uczniowie podczas spotkania obejrzeli stroje z epoki ( szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich) i kolekcję replik broni używanych przez
powstańców i w I wojnie światowej.
Teresa Kaszuba

Sukces Agnieszki i Mateusza

    W naszej szkole jest wielu pasjonatów historii, którzy co roku próbują swoich sił w konkursach historycznych i osiągają sukcesy. W tym roku ze swoja wiedzą postanowili zmierzyć się Agnieszka Olkowska z klasy VI i Mateusz Bartosiewicz z klasy VII, którzy wzięli udział w konkursie historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922.  O niepodległość i granice Rzeczpospolitej”. Konkurs ten, zakresem wiedzy i umiejętności, pięknie wpisał się w obchodzoną w bieżącym roku 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Agnieszki i Mateusza była to wiedza zupełnie nowa, którą musieli opanować od podstaw. Oczywiście dotyczyła ona nie tylko historii Polski, ale również historii powszechnej oraz znajomości broni, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, literatury, muzyki i malarstwa historycznego z lat 1887 – 1922, czyli od powstania Ligii Polskiej do odzyskania przez Polskę niepodległości i ustalenia granic. Agnieszka i Mateusz spisali się na medal, bo dzięki swojej pracy dotarli aż do etapu wojewódzkiego tego konkursu, który odbył się w Warszawie i obydwoje uzyskali tytuły laureata . Dodam tylko, że aby uzyskać tytuł laureata trzeba było zdobyć minimum 80% punktów. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, gorąco gratulujemy im sukcesu i życzymy powodzenia w następnych latach.
Małgorzata Regulska

Dzień Ziemi 2018

      Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. W naszej szkole 23 kwietnia 2018r. również obchodziliśmy Święto Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy IV i V przygotowali ekologiczne przedstawienie
 pt. „ O królewnie Przyrodzie i 7 krasnoludkach”. W bajkowy sposób zaprezentowali problemy z jakimi spotyka się Ziemia w obecnych czasach - zmiany klimatu, przeludnienie, wymieranie gatunków czy brak wody. Ponadto zaproponowali, jak w łatwy dziecinny sposób możemy pomóc naszej planecie, aby była piękna i kolorowa. Wystarczy tylko sprzątać po sobie i segregować śmieci, aby nie zakłócać funkcjonowania wielu ekosystemów. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów, bo cytując morał z bajki: „… gdy wszędzie czysto i zadbanie lepiej się czujemy Panowie i Panie.”
Magdalena Janowska

ŚWIĘTO MATEMATYKI - MATEMATYKA OD KUCHNI

  Wszyscy wiemy, że matematyka zajmuje szczególne miejsce wśród wszystkich nauk, nazywana jest za „Królową nauk”, dlatego też 20 kwietnia 2018r. w naszej szkole już po raz drugi obchodziliśmy Święto Matematyki.  W tym roku pod hasłem „Matematyka od kuchni”. W ramach popularyzacji „Matematyki” aktywnie włączyliśmy się do tej ciekawej akcji, której inicjatorem i organizatorem jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny programu e-math.pl. Tego dnia uczniowie klas I- VII mogli rywalizować w wielu zadaniach, w których liczyła się nie tylko umiejętność sprawnego liczenia, ale także logiczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, umiejętność współpracy w grupie. Wszystkie zadania związane były z tematem przewodnim „Matematyka od kuchni”. Była też matematyka na wesoło, czyli pokaz mody matematycznej. Uczniowie z klas I – III świetnie sprawdzili się podczas zliczania różnego rodzaju rzeczy, przedmiotów na boisku szkolnym i przed szkołą. Zliczone zostało wszystko łącznie z drzewami, samochodami i sztachetami w płocie. Hitem tegorocznego święta była popularna zabawa w bingo, oczywiście w wersji matematycznej.  Z dużym zainteresowaniem uczniowie bawili się również w budowanie liczb wielocyfrowych spełniających określone warunki, a także wymieniali kolejne wielokrotności wybranych liczb, bawiąc się w zabawę, której nadaliśmy nazwę „cukierek czekoladowy”. Uczniowie aktywnie biorący udział w zabawach otrzymali drobne upominki. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego szczególnego dnia dziękuję i już dziś zapraszam na wspólne świętowanie za rok.
Marzena Nowak

Koncert muzyczny

19 kwietnia2018r. w Szkole Podstawowej w Rakach odbył się koncert pod hasłem  : „Muzyczny spływ Wisły. Rola Wisły dla kultury i niepodległości Polski”. Uczniowie nietylko słuchali muzyki, ale także uczestniczyli w warsztatach, które rozwijały
ich kompetencje emocjonalne.
Teresa Kaszuba

III GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
 „BE THE BEST”

Szkoła Podstawowa
w Rakach
im. Bohaterów Powstania Styczniowego


serdecznie zaprasza na

III GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
dla uczniów kl. IV-VII


25 maja 2018r. etap gminny
godz.9:00 w budynku szkoły

Prelekcja historyczna

      Dnia 22marca, uczniowie kl. VI-VII naszej szkoły udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnosielcu na prelekcję historyczną o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Spotkanie to było związane zobchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie prelekcji uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści związanych z tą wybitną postacią naszej historii. W międzyczasie każdy z uczestników mógł zapoznać się z wystawą poświęconą Rotmistrzowi Pileckiemu, która przyjechała do Krasnosielca z Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Na koniec, wysłuchaliśmy recitalu pieśni patriotycznych w wykonaniu Dariusza Wardaszko. Spotkanie to pozwoliło wszystkim uczniom wzbogacić swoją wiedzę o jednym z najodważniejszych polskich żołnierzy, którego historia nazwała wyklętym.
Katarzyna Glinka klasa VI

Zaelektryzowani

 21 marca 2018r. grupa „Zaelektryzowani” przeprowadziła w naszej szkole warsztaty związane z zagadnieniami fizycznymi i chemicznymi. Wiele doświadczeń wykonywanych podczas tej nietypowej lekcji było w formie zabawy. Jednocześnie nakreśliło wszystkim uczestnikom jakie prawa i zasady występują w fizyce. Zdobyta w ten sposób wiedzę na pewno wykorzystamy w czasie zajęć lekcyjnych i w życiu codziennym. Inna odsłona tych czasami skomplikowanych doświadczeń czy treści dała nam możliwość lepszego utrwalenia zdobytej wiedzy. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy nich uczestniczyć.
Uczniowie klasy VII SP w Rakach

ORZEŁ BIAŁY - NASZA DUMA

      Uczniowie klas IV - VII Szkoły Podstawowej w Rakach wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym, organizowanym przez senatorów RP i Kancelarię Senatu. Ich zadaniem był wykonanie godła z orłem  symbolizującego wszystkie okresy tworzenia państwowości polskiej, używanego od czasów Mieszka I do współczesności. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 12 uczniów. Poniżej prezentujemy ich prace konkursowe.
 
 1. Wizerunek orła wykonany jest z papierowych, poskładanych na połowę kółek. Tło pokolorowane czerwoną kredką. Autor pracy: Oliwia Ferenc kl. V.
 2. Godło z 1919r. Kontur orła wycięty został z styropianu, a szczegóły domalowane czarnym markerem. Całość umieszczona na czerwonym tle. Autor pracy: Mateusz Bartosiewicz kl. VII.3.
 3. Praca przedstawia obecne godło Polski. Wykonana jest z misternie  ułożonych pasm włóczki w kolorach białym, czerwonym i żółtym. Autor  pracy: Aleksandra Pichała kl. V.4.
 4. Na tle z czerwonej  wstążki umieszczony jest wizerunek orła wykonany z pociętych kawałków białej włóczki. Autor pracy: Karolina Franczak kl. IV.5. 
 5. Praca wykonana jest na drewnianej, pięknie oszlifowanej desce. Wizerunek orła został narysowany czarnym markerem. Całość pokryta jest bezbarwnym markerem. Autor pracy: Julia Grabowska kl. V
 6. Wizerunek orła oraz tło zostało wyklejone papierowymi kółeczkami  wyciętymi dziurkaczem. Autor pracy: Wiktoria Skrobecka kl. VI
 7. Wizerunek orła na białej kartce czarnym mazakiem, następnie wycięty i  naklejony na czerwone tło. Całość umieszczona na drewnianej płycie.  Autor pracy: Joanna Tupacz kl.V.
 8. Orzeł wyklejony z zapałek na czerwonej płycie meblowej. Autor pracy: Sylwia Tworkowska kl. IV
 9.  Wizerunek orła został wypalony na drewnianej desce. Autor pracy: Aleksandra Anna Szczepańska kl. VI
 10. Orzeł został naszkicowany ołówkiem, następnie wycięty i naklejony na czerwonym brystolu. Autorka: Amelia Piotrowskia kl. VII
 11. Orzeł został naszkicowany ołówkiem, następnie wycięty i naklejony na czerwonym brystolu. Autorka: Olga Piotrowska kl.VII
 12. Orzeł z pieczęci majestatycznej Przemysława II wykonany jest techniką malarską. Autor pracy: Kamila Wejner kl. IV

    Spośródzgromadzonych prac w etapie szkolnym jury wybrało 6, które zostały
przekazane do Biura Senatorskiego pana Roberta Mamątowa, senatora PiS w Makowie Mazowieckim.Wyróżniono prace następujących uczniów:1. Aleksandra Pichala 2. Julia Grabowska3. Oliwia Ferenc4. Karolina Franczak5. Sylwia Tworkowska6. Kamila Wejner.
Małgorzata Regulska

Spotkanie z przedstawicielkami KRUS-u w Makowie Mazowieckim

      5 marca naszą szkołę odwiedziły panie z KRUS-u w Makowie Maz. W swoim wystąpieniu zwróciły uwagę na liczne wypadki w gospodarstwie rolnym. Przestrzegały przed niebezpiecznymi zdarzeniami. W czasie spotkania uczniowie obejrzeli film "Rodzina Porazków", który przedstawiał groźne sytuacje także z udziałem dzieci. Na zakończenie panie zachęciły do udziału w konkursie plastycznym "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy".
Teresa Kaszuba

Spotkanie z policjantem

      W poniedziałek 18 lutego 2018r. nasza szkołę odwiedził dzielnicowy naszej gminy pan Łukasz Łazarz. Podczas spotkania, którym uczestniczyli uczniowie klas IV - VII poruszany był temat cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Pan Łukasz w ciekawy i interesujący sposób przybliżył wszystkim uczestnikom spotkania problem przemocy oraz hejtu w internecie. Swoją wypowiedź poparł licznymi przykładami, które pomogły lepiej zrozumieć skalę problemu. Po tym spotkaniu wszyscy słuchacze wyszli bardziej wrażliwi na problem, o którym w tak ciekawy sposób opowiadał pan policjant.
Katarzyna Glinka
klasa VI

Power of love

      Dnia 9 lutego w Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Gołasia w Płoniawach-Bramurze odbył się Konkurs Piosenki Anglojęzycznej "Power of love". Nie zabrakło w nim reprezentantów naszej szkoły . W tym roku swoje umiejętności wokalne zaprezentowały:
Maja Pichała kl. I
Zuzanna Tupacz kl. I
Zofia Stancel kl. II
Łukasz Dobrzyński kl. II
Aleksandra Szewczak kl. V
Joanna Tupacz kl. V
Katarzyna Stancel kl.VI
Miło jest nam poinformować, iż jury przyznało III miejsce, Zuzannie Tupacz w kategorii
kl. I-III. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. :))
Justyna Zysk

Bal karnawałowy

      12. 02. 2018r - dla dzieci przedszkolnych, uczniów klas I - III i ich rodziców został zorganizowany BAL KARNAWAŁOWY. Gry i konkursy jakie towarzyszyły podczas tej wesołej zabawy sprawiły zadowolenie i radość wszystkim uczestnikom. Pomysłowość strojów prezentowanych przez dzieci i dorosłych wzbudzała zachwyt. Jak na prawdziwy bal przystało wybraliśmy króla i królową balu, a całej imprezie towarzyszyła wesoła, łatwo wpadająca w ucho muzyka. Po dużej dawce wrażeń i niespodzianek zmęczeni, ale bardzo zadowoleni zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku.
wychowawca przedszkola
Hanna Biedrzycka

Dokarmiamy ptaki zimą

    Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Rakach systematycznie podczas zimy dokarmiają ptaki synantropijne. Sami przygotowują dla nich pokarm, przynosząc rożne rodzaje nasion, mieszają je ze smalcem i rozkładają w karmnikach oraz wieszają w siateczkach na przyszkolnych drzewach. Zajęcia prowadzone są w ramach przyrodniczego wolontariatu. Łączymy przyjemność – bo pomagamy, z pożytecznością – bo ptaki przetrwają trudny czas zimy.
Magdalena Janowska

Uczniowie klasy VII na debacie

    W dniu 6 lutego, dwóch uczniów z klasy VII Szkoły Podstawowej w Rakach – Mateusz i Karol, uczestniczyli w debacie młodzieżowej
pt. „NARKOTYKI, DOPALACZE – NIE TĘDY DROGA”. Celem debaty było uwrażliwienie młodzieży na szkodliwe działanie narkotyków oraz innych środków psychoaktywnych, a także pokazanie różnych sposobów na spędzanie czasu wolnego
oraz przynależenie do grup rówieśniczych pozytywnie nastawionych na poznawanie
współczesnego świata. Działania profilaktyczne były zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu.
Magdalena Janowska

Dzień Patrona

      Dnia 31 stycznia w Szkole Podstawowej w Rakach odbył się Dzień Patrona. Gościem honorowym był pan Tadeusz Kruk, emerytowany nauczyciel i wielki pasjonat historii, który opowiedział uczniom o powstaniu styczniowym. Szczególnie cenne były informacje dotyczące działań powstańczych na naszym terenie oraz miejsc pamięci związanych z prowadzonymi bitwami i potyczkami oraz sposobu ich zapamiętania.
      Serdecznie dziękujemy panu Tadeuszowi za poświęcony nam czas i wspaniały wykład historyczny.
Małgorzata Regulska

     Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Makowie Mazowieckim uprzejmie informuje, że w ramach ogólnopolskiej akcji „Zaszczep się wiedzą”, powstała Bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana”.
     Akcja „Zaszczep się wiedzą” ma na celu informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną oraz przekazywanie wiarygodnych, przystępnych informacji na temat szczepień. Ilustrowaną publikację bajki można pobrać poniżej  na naszej stronie w formacie pliku pdf.
Teresa Kaszuba

Pobierz pliki


Patent na bezpieczne ferie

    Poniżej zamieszczamy ulotkę informacyjną dla rodziców i uczniów, dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

Pobierz pliki


Choinka szkolna


Spotkanie opłatkowe

     Czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest okazja to spotkań i składania sobie życzeń. W naszej szkole odbyło się również takie spotkanie w dniu 20 grudnia 2017 r.
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie ,,Spotkania opłatkowego” przez wystawienie przedstawienia bożonarodzeniowego ,,Jasełka”. Zostały przypomniane prawdy naszego zbawienia w sposób barwny i radosny. Nie zabrakło również kolęd przy akompaniamencie gitarowym ks. Proboszcza Andrzeja Kotarskiego. Dzieci złożyły życzenia wszystkim a szczególnie przybyłym gościom wręczając drobne upominki. Nie zabrakło również życzeń wypowiedzianych przez ks .Proboszcza Andrzeja Kotarskiego oraz Panią Dyrektor Teresę Kaszubę. Uczniowie naszej szkoły przedstawiła treść ,,Jasełek” również w Kościele Parafialnym w Krasnisielcu w dniu 7 stycznia 2018 r
s.Agnieszka Ciurzyńska

    Szanowni rodzice w  związku z występującym wśród zwierząt, afrykańskim pomorem świń (ASF) i w trosceo bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, Mazowiecki Kurator Oświaty pani Aurelia Michałowska zobowiązuje szkoły do poinformowania o ww. problemie.
    Więcejinformacji znajdziecie Państwo w ulotce przygotowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie, która znajduje się w pliku poniżej.

Uroczystość choinkowa w przedszkolu

18 grudnia w Oddziale Przedszkolnym w Rakach odbyła się uroczystość choinkowa dla najmłodszych dzieci. Był to dzień pełen radości i niespodzianek. Gościem honorowym tej uroczystości był Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich prezentami. Wcześniej swoje umiejętności aktorskie prezentowały dzieci. Mali aktorzy wcielili się w role Maryi i Józefa, aniołów, pasterzy, królów i śnieżynek. Były też wiersze, kolędy i piosenki o tematyce świątecznej, a całemu przedstawieniu przyglądali się dumni rodzice. Na koniec Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnego tańca, a po nim wychowawczyni zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.
wychowawca Hanna Biedrzycka

Święta tuż, tuż...

     W atmosferę zbliżajacych się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas spektakl "Opowieść Wigilijna" w wykonaniu artystów ze studia artystycznego AKADA.
     Podczas występu artyści przypomnieli świąteczne, bożonarodzeniowe tradycje. Jedną z nich jest obdarowywanie się prezentami. To zwyczaj szczególnie ulubiony przez dzieci, ale nie tylko. Aktorzy zwrócili uwagę na bardzo ważną rzecz. Miłe są prezenty, sprawiaja nam wiele radości, ale nie to jest najważniejsze. Niezmiernie ważne jest to, że święta spędzamy 
z rodziną, z najbliższymi nam osobami.
Teresa Kaszuba

Poznajemy las

Las to wiele gatunków drzew, krzewów, grzybów i zwierząt. Miejsce wypoczynku i rekreacji. Poznawanie ekosystemu leśnego, to doskonałe przygotowanie się uczniów Szkoły Podstawowej w Rakach do cyklicznego konkursu o lesie, organizowanego przez myśliwego -pana Jakuba Dudka. Konkurs odbył się w listopadzie 2017r., natomiast 4 stycznia 2018r. roku ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Pośród trzech kategorii konkursowych wyłoniono następujących zwycięzców :
• Kategoria I – klasa I
 I miejsce - Zuzanna Tupacz
 II miejsce – Zofia Tworkowska
 III miejsce – Maja Pichała
• Kategoria II -klasy II i III
 I miejsce – Katarzyna Radziszewska
 II miejsce- Łukasz Olkowski
 III miejsce – Izabela Ferenc
• Kategoria III – klasy IV- VII
 I miejsce – Katarzyna Glinka
 II miejsce – Agnieszka Olkowska
 III miejsce – Jakub Glinka
 Wyróżnienie –– Adam Wejner
Uczniowie otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe za udział w konkursie, dzięki któremu zgłębiają corocznie swoją wiedzę o łowiectwie i lesie. Dziękujemy Panu Jakubowi Dudkowi za wspaniałe nagrody i oczywiście czekamy na kolejną edycję.
Magdalena Janowska

5 grudnia 2017r. dzieci przedszkolne i uczniowie klas I-III ze
Szkoły Podstawowej w Rakach odwiedzili wioskę Świętego Mikołaja w
Pięknej górze. Pobyt w domu, który lśnił tysiącami światełek, pachniał
piernikami i proponował zabawy z elfami pozwolił wszystkim poczuć
magiczną aurę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Komnata
Świętego Mikołaja, Gwiazdkowy komin, Piernikarnia pani Mikołajowej,
Fabryka słodkości, Podróż na biegun - to tylko niektóre atrakcje, jakie miały zapewnione dzieci w tym bajkowym miejscu. Po całym dniu niezwykłych wrażeń zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów.
wychowawca przedszkola
Hanna Biedrzycka

Wie prawie wszystko o ptakach

  Pan Sebastian Sobowiec to ornitolog z wykształcenia i zamilowania. Jak sam mówił , wie prawie wszystko o ptakach, które od wielu lat obserwuje i poznaje. Potrafi doskonale naśladować odgłosy wielu ptaków. Ciągle sie uczy i ciągle poznaje nowe upodobania i zwyczaje zwierząt, nie tylko ptaków.
  Pan Sebastian podczas spotkania w naszej szkole opowiadało życiu ptaków. Zwracał uwagę na rzeczy, które na co dzień nie zwracamy uwagi. Poruszył w czasie spotkania zagadnienie niezwykle ważne i o tej porze roku bardzo aktualne, a mianowicie: dokarmianie ptaków. Temat może oczywisty, ale pan Sebastian zwrócił uwagę na wiele ważnych kwestii dotyczących dokarmiania ptaków.Wskazał jakie błędy ludzie popełniają dokarmiając ptaki nieodpowiednią karmą.
  Pan Sebastian odwiedził nas 11 grudnia. spotkanie odbyło się z inicjatywy pani Krystyny Wierzbickiej - dyrektor Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu. Pani Krysi dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Redakcja szkolna

Spotkanie z kulturą

      4 grudnia 2017r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Fundacji Legalnej Kultury. W ramach projektu "Otwarte drzwi do kultury - Bądźmy wszyscy w kulturze" goście
przeprowadzili bezpłatne warsztaty i pokazy filmów. Spotkania odbywały się w dwóch grupach wiekowych (kl. I - III, IV - VI). Po warsztatach na temat bardzo szerokiego pojęcia jakim jest kultura, uczniowie obejrzeli  filmy: "Jak uratować mamę" i "Mały książę". Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe gadżety z logo fundacji.
T. Kaszuba

CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ –
WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ

    Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały bibliotekę szkolną. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
    Po raz kolejny obchodziliśmy święto Pluszowego Misia. Uroczystość poprzedzona była miesiącem przygotowań. Dzieci słuchały w bibliotece książek o misiach: Miś zwany Paddington, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek. Słuchały i uczyły się piosenek o misiach. Wykonywały również prace plastyczne.
    Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Popatrzcie, jak dobrze bawiliśmy się.
bibliotekarz M. Orzeł

Konkurs - Zakladka

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas II i III do udziału w konkursie ZAKŁADKA – ROŻEK. Uczniowie z pasją wykonali wiele pięknych zakładek. O wybranie najpiękniejszych poprosiłam
uczniów całej szkoły.
Oto ich wybór:
I miejsce – Bartosz Grabowski
II miejsce – Łukasz Olkowski
III miejsce – Oliwia Grabowska
Bibliotekarz M.Orzeł

KAMPANIA ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

    „Na skrzydłach przyjaźni” to konkurs literacko plastyczny zorganizowany w ramach kampanii Zachowaj trzeźwy Umysł. Konkurs odbył się w ubiegłym roku szkolnym. Laureatami tegoż konkursu w naszej szkole zostali:
Bartosz Grabowski – klasa III
Mateusz Bartosiewicz – klasa VII.
Gratulujemy chłopcom sukcesu!
koordynator szkolny M.Orzeł

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    10 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy IV zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym pokazali czym była niepodległość i jak naród bohatersko stanął do walki „za swoją Ojczyznę ukochaną”. Było uroczyście, wzruszająco i patriotycznie.
Justyna Zysk

Z baśnia przez świat...

 to tytuł konkursu czytelniczego zorganizowanego przez GBP w Krasnosielcu dla uczniów klas III i IV. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Katarzyna Radziszewska i Piotr
Klik z klasy III oraz Karolina Franczak i Kuba Glinka z klasy IV. Uczniowie włożyli bardzo wiele czasu i pracy w przygotowanie się do konkursu. Zajęli III miejsce. Gratuluję i życzę wielu
sukcesów czytelniczych.
Bibliotekarz M. Orzeł

Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka
 z Niepełnosprawnością

Poniżej link do strony Kuratorium Oświaty w Warszawie, na której
został zamieszczony plik do pobrania z wersją elektroniczną Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością

http://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/informacje-biezace/12068,Mazowiecki-Informator-dla-Rodzicow-i-Opiekunow-Dziecka-z-Niepelnosprawnoscia.html?search=991178343

Teatr uczy i bawi

"Perypetie księżniczki Karolinki" to tytuł teatrzyku profilaktycznego, który obejrzeli uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakach. Księżniczka Karolinka była zarozumiała i przemądrzała. Uważała, że jest specjalistką od wszystkiego i na wszystkim się zna. W gruncie rzeczy nie chodziła do szkoły i na niczym się nie znała. Jej rady wpędzały innych tylko w kłopoty. Na szczęście zjawił się książe, który w tajemniczy sposób odmienił jej los. Wszystko zakończyło się szczęścliwie.
A oto odpowiedzi uczniów klasy III na pytanie: Czego nauczył Cię obejrzany spektakl?
- "Nie można się chwalić, że wszystko umiemy"- Kasia Radziszewska
- "Nie można oszukiwać i kłamać" - Bartek Grabowski
- "Nie należy źle doradzać" - Piotrek Klik
- "Trzeba często używać magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję". - Iza Ferenc
- "Nie można zanieczyszczać środowiska" - Łukasz Olkowski
Teresa Kaszuba

Konkurs wiedzy o Św. Janie Pawle II

      W dniu 30 października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego odbył się Konkurs Wiedzy o Św. Janie Pawle II. Uczniowie klas IV-VII – zgłębiali wiedze o naszym świętym rodaku, aby lepiej go poznać i zmierzyć swe siły w konkursie. Trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy w pięciu rundach zmierzły i się uzyskując różne wyniki  w dość wyrównanej walce. Pytania konkursowe zawierały rozległy materiał wiedzy na temat św. Jana Pawła II. W ostatniej rundzie uczniowie wykonali ulubioną pieśń św.Jana Pawła II pt.:"Barka". Trudne zadanie miało żyrii w składzie ks. Dziekan Andrzej Kotarski ,Pani Dyrektor Teresa Kaszuba, Pani Agnieszka Mikulak, aby wyznaczyć zwycięzców. Po zliczeniu punktów wyniki są następujące:
I miejsce -kl. VI (30 pt)
II miejsce – kl. VII (23 pt)
III miejsce –k l. IV(21pt) oraz kl. V (21 pt.)
Nagrody ufundowane przez ks. Dziekana Andrzeja Kotarskiego były miłą niespodzianką dla uczestników. Cała społeczność szkoły uczciła św .Jana Pawła II pieśniami przy akompaniamencie gitarowym ks.Dziekana wspaniale się bawiąc lepiej poznała postać św.Jana Pawła II.
s.Agnieszka Ciurzyńska

Leśne pory roku

      Uczennice klasy V ze Szkoły Podstawowej w Rakach wzięły udział w organizowanym przez Nadleśnictwo Parciaki III Artystycznym Konkursie Przyrodniczym pn. „Leśne Pory Roku” i zajęły III miejsce. Wykonana przez nie praca, musiała zawierać, jak najwięcej elementów z lasu.
      Dziewczynki wylosowały – lato i używając swojej wyobraźni stworzyły piękne kolorowe dzieło, które jak się okazało zostało nagrodzone. Na uroczystym podsumowaniu uczennice otrzymały cenne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Magdalena Janowska

Konkurs Wisła inspiruje

    Uczeń z naszej szkoły – Mateusz Bartosiewicz zakwalifikował się do II etapu w Konkursie
„Wisła inspiruje”, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski w Warszawie.  Mateusz    w swojej kategorii wiekowej musiał napisać wiersz o Wiśle. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Magdalena Janowska

Wisła
Płynie Błękitna Królowa po polskiej krainie
Z gór wypływa, a kończy na oceanu głębinie
Tak płynie z wysokich gór do morza
Mijając pól bezdroża.

Płynie przez cały kraj
Polami, dolinami, i tak cały czas
Na swej krętej drodze
Spotyka wiele wsi i miast.

Bladym świtem słońce ma w niej swe odbicie
A wieczorem księżyc przygląda się w jej błękicie
Na całej długości witają ją rowy, strumyki i potoki.
Nad jej brzegiem niezliczone są wędrowiczów kroki.

Kryje w sobie bogactw wiele
Zamieszkują ją wrogowie i przyjaciele
Ponosząc przy tym ogromne straty
Nie pobiera za to żadnej opłaty.

Przez cztery pory roku
Płynie przez łąki, pola, lasy
Latem ma najwięcej obserwatorów
Którzy przyjeżdżają na wczasy.

Pływają po niej statkami, kajakami
Zachwycają się wielkimi falami
W błękicie szukają odbicia swego
I wypatrują dna głębokiego.

Czysta woda to jej marzenie
I bardzo prosi o nie śmiecenie
By wszyscy byli zadowoleni
Gdy siądą nad brzegiem utrudzeni.
                                              Mateusz Bartosiewicz

Ewakuacja

        26 października 2017r. w naszej szkole przeprowadzono próbną ewakuację, w której uczestniczyły jednostki Straży Pożarnej z Amelina, Drążdżewa i Raków. Działania wyżej wymienionych jednostek koordynował pan Michał Kacprzycki z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim.
        Dzieci i personel sprawnie opuściły budynek szkoły. Przebywając w bezpiecznym miejscu ( I strefa ewakuacji) z uwagą obserwowały działania strażaków.
        Dziękujemy panu Michałowi Kacprzyckiemu, a także jednostkom straży Pożarnej
z Amelina, Drążdżewa i Raków za sprawne przeprowadzenie akcji.
Redakcja szkolna

Ślubujemy

    17 października 2017r. grono dzieci Szkoły Podstawowej w Rakach powiększyło się
 o 10 uczniów.
    W tym dniu uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani przez panią dyrektor. Wcześniej jednak musieli udowodnić, że potrafią prawidłowo zachować się w szkole, znają zasady poruszania się po drodze i posiadają niezbędną wiedzę o kraju ojczystym.
    Egzamin wypadł pomyślnie. Gratulujemy nowym uczniom. Życzymy im powodzenia, dobrych ocen i wielu przyjaciół na początku pierwszego etapu edukacji.
Redakcja szkolna

"Owocowe pyszności na jesienne dni"
 Wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci

      10 października 2017r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Rakach samodzielnie przygotowały owocowe szaszłyki. Wcześniej przedszkolaki utrwaliły wiadomości dotyczące roli owoców i warzyw w codziennym żywieniu człowieka, a następnie z rymowanką na ustach
"Zna zasadę każdy zuch:
W zdrowym ciele zdrowy duch!"
śpiewająco wykonały kulinarne zadanie, co potwierdzili nauczyciele i rodzice dziękując za owocowy poczęstunek.
Wychowawca grupy
Hanna Biedrzycka

Teatrzyk profilaktyczny "Tu rządzi kot"

    W dniu 5 października 2017r. młodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć bajkę profilaktyczną pt. "Tu rządzi kot". Tytułowy bohater, dociekliwy kot przeprowadził widzów przez pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym.
 O tym, że złość czyni nas słabymi, a korzystanie z rad opiekunów pozwala na to, by dobro
i prawda dawały nam szczęście.
Małgorzata Regulska

Dzielimy się wrażeniami po obejrzeniu przedstawienia
"Możesz odkryć siebie na nowo"

    Głównym bohaterem spektaklu był chłopiec, który po odniesieniu kontuzji          w szkole sportowej i długiej rehabilitacji musiał zmienić szkołę.
      Jego nowi koledzy lekceważyli naukę, woleli grać w gry na lekcjach i przesiadywać na portalach społecznościowych. Na tę drogę chcieli sprowadzić również „ nowego”,
mówiąc mu, że jeżeli nie ściągnie gry i nie będzie w nią grać na lekcjach, to nie będzie cool.
      Niestety podczas lekcji matematyki wpadł i udał się z wizytą do szkolnego psychologa, który powiedział mu, że nie trzeba się upodabniać do innych, aby cię lubili. Od tej rozmowy główny bohater zaczął pomagać innym, był po prostu sobą. Po pewnym czasie wszyscy chcieli być tacy, jak on i dzięki temu zawrócili z drogi prowadzącej donikąd.
      Przesłanie, jakie płynie z tego przedstawienia jest następujące. Nie trzeba robić głupich rzeczy, aby być akceptowanym, ale trzeba zawsze być sobą. Teatrzyk nauczył mnie, że nie trzeba patrzeć na innych i upodabniać się do nich.
                                                                                                    Katarzyna Glinka klasa VI

      W tym teatrzyku była mowa o tym, aby zawsze być sobą i nie bać się wyrażać własnych opinii. Zażywanie narkotyków, palenie papierosów czy picie alkoholu nie powoduje ,że jesteśmy lepsi , więc nie należy tego robić, tylko po to , by być akceptowanym przez grupę. Człowiek nie rodzi się złym, tylko staje się nim w pewnym momencie swego życia. Gdy zauważymy, że wkraczamy na złą drogę, musimy jak najszybciej z niej zawrócić.
Aleksandra Szewczak klasa V

Warsztaty z ratownikiem medycznym

    Dzisiaj, razem z ratownikiem medycznym panem Mateuszem Zduniakiem ćwiczyliśmy jak wzywać i udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie przyglądali się uważnie jak pan Mateusz sprawdza oddech, układa poszkodowanego w pozycji bocznej i jak na fantomie wykonuje
resuscytację. Potem wszyscy chętni mieli okazję przećwiczyć swoje umiejętności na fantomie samodzielnie robiąc 2 oddechy i 30 ucisków. Były to tylko ćwiczenia, ale cały czas nad poprawnością reanimacji czuwał pan Mateusz i pilnował, żeby wszystko przebiegało prawidłowo. Po kilku próbach nie wydawało się to już takie przerażające i trudne. Nasz
gość tłumaczył również jak zachować się w innych sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy takich jak atak epileptyczny czy zadławienie. Dzięki panu Mateuszowi dzieci już wiedzą, jak wiele zależy od udzielenia pierwszej pomocy i jakie podjąć działania do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.
Dziękujemy Panu Mateuszowi za profesjonalne warsztaty.
Marzena Nowak

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    W dniu 2 października 2017 r. w naszej szkole po raz drugi odbyły się obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja, w której uczestniczyło kilka tysięcy szkół ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.
    W tym dniu podczas lekcji matematyki uczniowie klas III-V odpowiadali na pytania
z tabliczki mnożenia, wykonując przy tym różne ćwiczenia zręcznościowe i gimnastyczne.  Następnie w każdej klasie został przeprowadzony test ze znajomości tabliczki mnożenia, na podstawie którego wyłonieni zostali Klasowi Mistrzowie Tabliczki Mnożenia. Najlepszy uczestnik z każdej klasy otrzymał dyplom i szczególnie słodki medal.
Warto odnotować, że mistrzami tabliczki mnożenia w poszczególnych klasach okazali się:
- Bartek Grabowski klasa III
- Karolina Franczak klasa IV
- Karol Olkowski klasa V.
Wszystkim mistrzom gratuluję!
Marzena Nowak

Święto Pieczonego Ziemniaka

    Można świętować różne okazje: Dzień Misia, Dzień Spódnicy czy Święto Niezapominajki. W naszej szkole tradycją stały się obchody Święta Pieczonego Ziemniaka. Jak co roku jesienią uczniowie naszej szkoły zebrali się wokół ogniska by skosztować smacznych "piekasów". Zanim jednakoddaliśmy się przyjemności jedzenia musieliśmy wykonać zadanie. Polegało ono na wykonaniu ludzików z ziemniaków. Wszyscy spisali się na medal, łącznie
z pogodą, która w tym dniu zaoszczędziła nam deszczu.
    Dziękujemy rodzicom, którzy przywieźli do szkoły ziemniaki, abyśmy je mogli upiec
 i zjeść. Były przepyszne...
Małgorzata Regulska

Sprzątanie świata

  Uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami 28 września przyłączyli się do Międzynarodowej Akcji Sprzątania Świata,
która w tym roku odbywała się pod hasłem: „Nie ma śmieci są surowce”.  Podzieleni na dwie grupy wyruszyli drogąprowadzącą przez wieś Raki. Po długim spacerze z workami pełnymi śmieci wrócili do szkoły. Tam
czekała już miła niespodzianka - piekasy z ogniska i zabawy z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka.
Magdalena Janowska

Spotkanie ze strażakiem

        O tym jak ciężka i niebezpieczna jest praca strażaka przekonali się nasi uczniowie           w czasie spotkania z panem Krzysztofem Tupaczem - absolwentem naszej szkoły. Pan Krzysztof jest zawodowym strażakiem w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej                      w Przasnyszu. W niezwykle ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, o tym jak wygląda codzienna służba strażaka. starsi uczniowie dowiedzieli się równiez jakie wykształcenie należy zdobyć, żeby zostać zawodowym strażakiem. Spotkanie ze strażakiem odbyło            się w ramach szkolnego Tygodnia dla bezpieczeństwa.
Teresa Kaszuba 

Spotkanie z pielęgniarką

        W ramach Tygodnia dla bezpieczeństwa 25 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z pielęgniarką. Dzieci nie tylko poznały pracę pielęgniarki, ale tez nauczyły się jak udzielać pierwszej pomocy. Dowiedziały się jak zabezpieczyć drobne urazy i rany, a także jak postępować z osobą nieprzytomną. Pani pielęgniarka pokazała jak zrobić sztuczne oddychanie i masaż serca oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Zdobyta wiedzę dzieci sprawdziły ćwicząc na fantomach.
Teresa Kaszuba

Dzień Przedszkolaka

        20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Rakach obchodziły swoje święto. Wspólną zabawę, gry, konkursy i zawody zaczęły grupowym tańcem. Zaproszonym gościem była też nauczycielka biblioteki pani Marzenna Orzeł, która przeczytała dzieciom bajkę. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia dzieci otrzymały od pani Bogumiły Zdunek specjalnie upieczony tort z dedykacją i babeczki ze swoimi imionami. Za słodką niespodzianke bardzo dziękują dzieci i wychowawca.
H. Biedrzycka


Uroczyste rozpoczęcie
nowego roku szkolnego 2017/2018
odbędzie się 4 września 2017r.
o godzinie 9:00.

Adres Szkoły

  Szkoła Podstawowa

 w Rakach

im. Bohaterów Powstania Styczniowego

 

06-214 Krasnosielc

 

tel. 29 71 41 447

 

e-mail: psp_raki@wp.plBiblioteka szkolna

Godziny otwarcia

poniedziałek 8:00 - 13:40

wtorek 8:00 - 13:40

środa 8:00 - 12:40

czwartek 8:00 - 13:40

piatek 8:00 - 13:40