Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
piatek 23 czerwca 2017r.
godz. 9:00

Wycieczka nad Bałtyk
          Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Podczas trzydniowego pobytu nad Morzem Bałtyckim, odwiedzili wiele interesujących miejsc. W pierwszym dniu zwiedzili Gdańsk. Długi Targ – reprezentacyjny
plac w Gdańsku, Fontanna Neptuna oraz Dwór Artusa. Kolejnym punktem był spacer po Sopockim Molo, które jest wizytówką miasta oraz jednym z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno – imprezowych. Podczas drugiego dnia odwiedzili Gdyńskie
Oceanarium, gdzie można zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów
pochodzących z rożnych kontynentów świata. Niesamowitych wrażeń dostarczyło
dzieciom zwiedzanie ORP Błyskawica – polskiego niszczyciela, jednego z dwóch
zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzonego do służby w Marynarce Wojennej
w 1937r. Następnie spacerowym krokiem udali się w stronę autokaru zwiedzając
jednocześnie Skwer Kościuszki. We Władysławowie zachwycali się najcenniejszymi, najładniejszymi i najciekawszymi owadami i motylami z całego świata w Muzeum Motyli. Przespacerowali się Aleją Sportu oraz nadmorską plażą, obserwując piękne rozfalowane morze. W trzecim dniu dzieci odwiedziły latarnię morską w Rozewiu, następnie przejechały do Malborka, aby zwiedzić Zamek – pomnik kunsztu średniowiecznych budowniczych. Monumentalna gotycka budowla do dziś zdumiewa i zachwyca surowością kształtów, chłodem zamkowych sal, tajemniczością przejść , głębokością fos i rozpiętością grubych
murów obronnych. Wycieczka była bardzo interesująca i udana. Wszyscy wrócili radośni
 i wypoczęci.
Magdalena Janowska 

Święto Rodziny
        2 czerwca 2017r. w naszej szkole odbyło się Święto Rodziny. Uczniowie klas I - III i przedszkolaki wraz z wychowawcami przygotowali krótką część artystyczną z okazji minionego Dnia Matki. Po występie na dzieci czekało wiele atrakcji. Dmuchana trampolina i zjeżdżalnia cieszyły się największym zainteresowaniem. Chłopcy chętnie strzelali piłką do celu. Organizatorzy zadbali o współną zabawę. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie uczestniczyli w różnych zabawach i grach sportowych.
Teresa Kaszuba

II Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Be the Best”
      7 czerwca w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Be The
Best”. Do rywalizacji międzyszkolnej zgłosiła się Szkoła Podstawowa w Drążdżewie i Szkoła Podstawowa w Amelinie.
    Celem naszej inicjatywy jest odkrywanie i rozwijanie uzdolnień dzieci oraz promocja talentów i osiągnięć uczniów. W I etapie konkursu wzięło udział 50 uczniów z wyżej
wspomnianych szkół. Niemniej jednak do II etapu zakwalifikowało się czterech najlepszych z każdej szkoły. Byli to:
PSP Amelin:
Julia Mroczkowska
Klaudia Kowalczyk
Łucja Klimkiewicz
Oliwia Mroczkowska

PSP Drążdżewo:
Jakub Warych
Wiktoria Płuciennik
Oliwia Płuciennik
Szymon Kacprzyński

PSP Raki:
Katarzyna Glinka
Agnieszka Olkowska
Mateusz Bartosiewicz
Adam Wejner
   
      Uczestnicy konkursu zmierzyli się testem wiedzy obejmującym zagadnienia leksykalno-gramatyczne, czytanie oraz reagowanie językowe. Tegorocznymi zwycięzcami zostali:
I miejsce- Jakub Warych
II miejsce- Mateusz Bartosiewicz
III miejsce – Katarzyna Glinka
Gratuluję zwycięzcom!
Justyna Zysk

Szanowni rodzice
      Poniżej zamieszczamy link do strony internetowej, na której umieszczony jesl list Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców podsumowujący zakończenie pierwszego etapu wprowadzania zmian w polskiej oświacie, opublikowany 19 maja 2017r. 

Szanowni rodzice
    W związku z wprowadzeniem od 1 września 2017r. nowego ustroju szkolnego uczniowie klas I, III, i VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach będą realizowali obowiązek szkolny od 01. 09. 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rakach.
T. Kaszuba

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

"Mamy nie tylko prawa"
    Pamiętamy o swoich prawach, ale zbyt często zapominamy o obowiązkach. Z tym miał także problem bohater teatrzyku profilaktycznego pt. "Przygoda w Nierobkowie". Sam nie wypełniał swoich obowiązków, ale kiedy inni tego nie robili był oburzony i zdenerwowany. Po pewnym czasie stwierdził, iż nie warto leniuchować, uciekać od swoich obowiązków, bo w konsekwencji nic dobrego to nie przyniesie, a może sie też bardzo źle skończyć. Ten niezwykle pouczający spektakl obejrzały dzieci z PSP w Rakach 27 kwietnia 2017r.
T. Kaszuba

Kasia Glinka laureatką konkursu historycznego
    W tym roku odbyła się XXII edycja konkursu historycznego pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polkiego”. Tegoroczny konkurs obejmował zagadnienia od konfederacji barskiej do powstania styczniowego.
    W naszej szkole cieszy się on dużym zainteresowaniem. Już od wielu lat mamy finalistów
bądź laureatów tego konkursu. W tym roku również nie zabrakło uczniów, którzy
chcieli zmierzyć się z zagadnieniami dotyczącymi trudnej dla naszego kraju historii.             W etapie szkolnym brały udział dwie osoby. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy V Katarzyna Glinka. Etap rejonowy, który odbył się w Ostrołęce, okazał się bardzo trudny, ponieważ ze szkół podstawowych z całego rejonu do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się tylko 3 osoby, w tym Kasia Glinka. 30 marca 2017 roku w Warszawie odbył się etap wojewódzki, w którym nasza uczennica uzyskała ponad 80% punktów i została laureatką tego konkursu. Kasi gratulujemy.
Redakcja szkolna

Konkurs Ogólnopolski –Mistrz Recyklingu
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym pt. „ Mistrz Recyklingu -  Maks porządkuje odpady”.
Organizatorem konkursu była Fundacja Chlorofil. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy to przeprowadzenie zajęć wg trzech scenariuszy przekazanych przez fundację,
drugi etap to przejście przez wszystkie etapy z trzech gier multimedialnych dotyczących recyklingu oraz przeczytanie komiksu, końcowy etap to rozwiązanie testu z zadaniami zamkniętymi oraz odpowiedzi w dowolnej formie na pięć pytań otwartych. Uczniowie z klas IV–VI wykonali różnorodne prace, które były odpowiedziami na pytania dosyć skomplikowane, i wykraczające poza wiadomości na poziomie szkoły podstawowej. Były to prezentacje multimedialne, plakaty oraz prace pisemne. Uważam, że wiedza odnośnie wtórnego przetwarzania odpadów, jest w naszych środowiskach nadal na niskim poziomie,  a wdrażanie jej poprzez gry czy udział w różnego rodzaju konkursach przyniesie pozytywne efekty w przyszłości. Uczestnikom dziękuję za udział, a wszystkich zapraszam do obejrzenia części wykonanych prac w załączonej galerii .
Magdalena Janowska 

Dzień Ziemi
Dzień Ziemi PSP w Rakach obchodziliśmy 20 kwietnia 2017 pod hasłem: „ W kierunku natury”. W tym celu, wybraliśmy się na wycieczkę w plenerze do zaprzyjaźnionego już Nadleśnictwa Parciaki z siedzibą w Budziskach. Tam czekała na nas pani leśniczy Hanna Kępczyńska, która opowiedziała o maleńkich sadzonkach drzew iglastych i liściastych rosnących w szkółce przy Nadleśnictwie. Następnie odbyły się zajęcia w sali dydaktycznej związane tematycznie z funkcjonowaniem ekosystemów leśnych. Później  wszyscy obejrzeli film animowany o zachowaniu się w lesie pt. „ Dzik Ryjo”. Kolejnym punktem było wyczekiwane ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawy na leśnej polanie. Na koniec wszyscy zebrali się pod wiatą edukacyjną i wzięli udział w konkursie o lesie, który był jednocześnie sprawdzeniem poziomu uczestnictwa w odbytych wcześniej zajęciach. Dzieci spisały się znakomicie – jak stwierdziła pani leśniczy i w nagrodę obdarowała wszystkich upominkami.
Dzieci również podziękowały za miło i ciekawie spędzony dzień na łonie natury. 
Magdalena Janowska

Kasia Matyjasik w finale konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.
23 kwietnia 2017r w Warszawie odbył się finał konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Najlepsi recytatorzy z Mazowsza – przedstawiciele wszystkich powiatów województwa mazowieckiego spotkali się na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Jury przesłuchało ponad 160 uczestników w 3 kategoriach wiekowych. Powiat makowski, a jednocześnie naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Matyjasik (kategoria klas I-III)  uczennica klasy III. Kasia recytowała wiersz Jana Brzechwy pod tytułem: „Chrząszcz”.
Kasi gratulujemy finału etapu wojewódzkiego.
T. Kaszuba

Pisanki, pisanki jajka kolorowe…
     Tuż przed świętami wielkanocnymi (12 kwietnia) w naszej szkole odbyła się aukcja pisanek. W uroczystości brali udział zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Prowadzący w ciekawy sposób prezentowali różnorodne prace wystawione do licytacji, zachwalając ich oryginalność i walory artystyczne.  Dochód z aukcji, jak co roku przeznaczymy na dofinansowanie wyjazdów edukacyjnych przedszkolaków i dzieci szkolnych.
Naszym wspaniałym gościom serdecznie dziękujemy za ofiarność i wsparcie naszej inicjatywy.
T. Kaszuba

Bądź mądrym użytkownikiem Internetu
W ramach działań profilaktycznych dnia 12 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbyło się
spotkanie uczniów z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Makowie
Mazowieckim – paniami Moniką Winnik i Katarzyną Ruszczyńską. Spotkanie miało charakter informacyjno – edukacyjny. Panie omówiły z dziećmi kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu. Przestrzegały uczniów przed nieostrożnym, często nierozsądnym korzystaniem z zasobów internetowych. Dzieci dowiedziały się czego nie wolno robić i zamieszczać w sieci, oraz na jakie zagrożenia mogą natknąć się serfując po różnych stronach i portalach internetowych.
T. Kaszuba

Dzień Wody
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach w dniu 22 marca 2017r. pod hasłem:
„Czysta woda, zdrowia doda” przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Wody. Na wstępie pani Magdalena Janowska opowiedziała o właściwościach wody oraz dlaczego, jest ona ważna dla wszystkich istot żywych. Następnie uczennica klasy V- Katarzyna Glinka, wygłosiła krótki referat poświęcony zasobom wody na świecie, uczulając jednocześnie wszystkich na rozsądne jej gospodarowanie, ponieważ w niedługim okresie czasu,  w niektórych częściach globu może brakować wody. Kolejnym punktem były rozgrywki sportowe. Wszystkie konkurencje odbyły się z użyciem wody – bieg z butelkami z wodą, przelewanie z butelki do butelki na czas, picie wody na czas itp. Następnie odbyły się zajęcia artystyczne, na których dzieci, przy użyciu pędzli malarskich do malowania ścian, wykonały piękne pejzaże zawierające akweny wodne. Natomiast z kartonowych elementów w kształcie kropelek wykleiły naczynia, w których można przetrzymywać wodę. Na koniec, każdy otrzymał małą butelkę wody niegazowanej, jak również odbyła się degustacja różnego rodzaju wody ogólnodostępnej – gazowanej, niegazowanej, smakowej oraz leczniczej. Wszyscy doskonale się bawili, a jednocześnie uświadomili sobie, jak bardzo woda wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu i całego życia na ziemi.
Magdalena Janowska 

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”
Wszyscy czekaliśmy na nią z utęsknieniem. W końcu przyszła… A kto? Oczywiście wiosna. W naszej szkole ten dzień nie przeszedł bez echa. Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Najpierw przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kasia Glinka odczytała ciekawostki związane z wiosną. Następnie na uczniów czekały wiosenne konkurencje, które wykonywali w czterech grupach. Na początek uczestnicy zabawy musieli ruszyć szare komórki, by rozwiązać rebusy, krzyżówki i napisać jak najciekawsze opowiadanie na powitanie wiosny. Następnie drużyny musiały wykazać się inwencja twórczą, by wykonać prace plastyczne związane z wiosną i zrobić wiosenny kwiat. Najwięcej radości sprawiła wszystkim prezentacja wiosennej mody. Wszyscy bawili się doskonale. Po takim powitaniu wiosna z pewnością zawita u nas na stałe.
A. Mikulak

"Power of Love 2017"
    W dniu 10 lutego 2017 r. uczennice z naszej szkoły wzięły udział w kolejnej już edycji Konkursu Piosenki Angielskiej – Power of Love 2017, zorganizowanym przez Zespół Szkół       w Płoniawach. Naszą szkołę reprezentowały Joanna Tupacz, Aleksandra Szewczak                  i Katarzyna Stancel. Dziewczęta, aby móc zmierzyć się z talentami wokalnym z powiatu makowskiego, musiały przejść przez eliminację szkolne, w których pokonały Julię Grabowską i Wiktorię Skrobecką. Pomimo licznej konkurencji, jury konkursu przyznało  II miejsce Joannie Tupacz, która wykonała przepiękną interpretację piosenkę Celin Dion „The greatest reward”. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
J. Zysk

"Mam talent"
            Dnia 08.02.2017r. w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja konkursu „ Mam talent”. Inicjatorem i organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski. Uczniowie             do konkursu przygotowywali się wiele miesięcy, by jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności przed całą szkołą.
            Uroczystość prowadziły uczennice klasy piątej Katarzyna Glinka i Agnieszka Olkowska. Najpierw zapoznały one z zasadami konkursu i zapowiadały kolejnych uczestników. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: plastycznej i muzycznej. O swoich zainteresowaniach najpierw opowiadali uczniowie posiadający talent plastyczny, pokazywali oni swoje prace i przystąpili do wykonywania swoich dzieł, by po zakończeniu konkursu móc je zaprezentować. Następnie odbyło się przesłuchanie wokalistów i jednego recytatora.
          Wszyscy pięknie się zaprezentowali. Na koniec każdy widz mógł oddać głos na tego, kto jego zdaniem był najlepszy.
          Pierwszy konkurs „ Mam talent” wygrała Joanna Tupacz. Gratulujemy! 
Redakcja szkolna

BEZPIECZNE FERIE
     7 lutego 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo.  Gośćmi spotkania byli przedstawiciele firmy L.N.B.Cargill Polska pan Paweł Jurkiewicz oraz firmy A.R.T. "Zieliński" pani Agnieszka Ochenkowska.
     Zbliżają się ferie, dzieci będą miały wiele czasu wolnego, dlatego warto przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie zabaw na śniegu, ale też zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
     Dzieci świetnie zdały egzamin, dużo wiedzą na temat bezpieczeństwa, o czym można się było przekonać w czasie pogadanki z naszymi gośćmi.
     Uczestnicy spotkania otrzymali od gości wspaniałe upominki (kamizelki odblaskowe, opaski odblaskowe, książeczki, ołówki), które z pewnością im się przydadzą. Naszym gościom serdecznie dziękuję, a dzieciom życzę miłego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.
Teresa Kaszuba

Pamiętamy o naszym patronie
     Dnia 03.02.2017 r. w PSP w Rakach obchodzono Święto Patrona Szkoły – Bohaterów Powstania Styczniowego.
     Najpierw uczniowie poznali najważniejsze wiadomości dotyczące przyczyn, przebiegu       i skutków powstania styczniowego. Następnie obejrzeli wystawę obrazów przygotowaną przez bibliotekę szkolną. Na ich podstawie uczniowie poznali broń i umundurowanie z okresu XIX wieku, zobaczyli, jakie represje i prześladowania spotykały tych, którzy brali udział w powstaniu. Dzięki wystawie dzieci ( szczególnie klas młodszych) mogły lepiej zrozumieć tę trudną, ale ważną historię naszego kraju.
     Kolejna częćś obchodów naszego święta odbyła się w plenerze. Uczniowie klas IV-VI udali się do miejsca , gdzie zostali powieszeni powstańcy. Zwane jest ono do dziś „ Szubienicą”. Tam przewodnicząca SU Katarzyna Glinka odczytała referat przybliżający ogólny zarys historii powstania styczniowego oraz przekazujący szczegółowe informacje dotyczące walk powstańczych na naszych terenach.
     Na koniec uczniowie zapalili znicz i minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów.

Redakcja szkolna

Nauka płynąca z bajek
     2 lutego 2017r. dzieci z naszej szkoły obejrzały teatrzyk profilaktyczny pt. "O rybaku         i złotej rybce". W ładnej scenerii, przy dźwiękach muzyki występowały kukiełki: rybaka, jego żony, marynarza i oczywiście złotej rybki. Chciwa i zła żona rybaka nie miała umiaru    w swoich żądaniach i chciała by złota rybka spełniała jej każdą zachciankę. Zachłanność doprowadziła ją do zguby. Z pięknej bajki płynie mądre przesłanie - by w swoim życiu nie kierować się egoizmem i zachłannością. Pamiętajmy, że szczęścia nie dają nam rzeczy materialne. Prawdziwą wartościa jest dobroć, przyjaźń i drugi człowiek.
Teresa Kaszuba

Propozycja wycieczki - Nad Bałtykiem 3 dni

Pobierz plikiTydzień wolontariatu

Wolontariuszem może zostać każdy, kto tylko pragnie bezinteresownie pomagać ludziom czy
zwierzętom. W grudniu ubiegłego roku w naszej szkole, trwał „Tydzień wolontariatu – Pokaż, że masz serce”. W tym czasie wszystkie dzieci zbierały karmę dla psów i kotów, kocyki i zabawki . Cieszymy się że zbiórka się udała ,bo oprócz tego dzieci przy pomocy
rodziców wykonały także cztery piękne budy dla piesków. Akcji towarzyszyły również zajęcia biblioteczne, na których dzieci rozmawiały o rodzajach wolontariatu . Określały, jakimi cechami powinie charakteryzować się wolontariusz. Dokładnie omówiły na czym polega praca wolontariusza w schronisku dla zwierząt. Opowiadały o swoich domowych i podwórkowych zwierzętach, o odpowiedzialności, jaką człowiek bierze na siebie biorąc zwierzę do domu czy na podwórko. O tym, jakie potrzeby zwierząt należy spełnić, by czuły się kochane, potrzebne i zaopiekowane. Na koniec zajęć dzieci wcieliły się w rolę bezdomnych, wyrzuconych bądź maltretowanych przez ludzi zwierząt. Dzieciaki wykazały się niezwykłą empatią opisując losy, uczucia i myśli „braci mniejszych”. Opowiadania dostępne są w bibliotece szkolnej do
poczytania. Uwieńczeniem wszystkich działań związanych z wolontariatem było spotkanie z panią Wiesławą Rykowską – właścicielką schroniska w Kruszewie oraz Tosią – malutką,
sympatyczną sunią, która czeka na adopcję. Pani Wiesia opowiedziała dzieciom, jak wygląda praca w schronisku i jakie są potrzeby rzeczowe, aby wykarmić ok. 500 psów i 30 kotów. Dzieci bardzo uważnie słuchały opowieści i zadawały dużo pytań odnośnie schroniska. Na koniec spotkania przekazały wszystkie zebrane podarunki, ciesząc się jednocześnie, że
dokładają swoją małą cegiełkę dla tak ogromnych potrzeb. Właścicielka również nie kryła, radości i wzruszenia za okazałą pomoc. Tosia swoją radość także pokazała kładąc się od razu w podarowane legowisko i sympatyczną minką patrząc na wszystkich wokoło. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za okazane serce, bo to właśnie było celem tej akcji.
Magdalena Janowska 
Marzenna Orzeł
Hanna Biedrzycka  

Choinka noworoczna

      14 stycznia 2017r. w naszej odbyła się choinka noworoczna. Dzieci bawiły się przy dźwiękach muzyki mechanicznej z wodzirejem. Animator w sposób ciekawy i profesjonalny prowadził zabawy i konkursy dla dzieci. Gośćmi imprezy był król Julian i Myszka Miki –
mega maskotki z bajek dla dzieci. Tańce integracyjne, gry i zabawy sportowe wymagały ogromnej kondycji, a przy tym wyzwalały wiele radości, uśmiechu i emocji.  Był też czas na swobodne tańce i zabawy według indywidualnych upodobań. Czas przy udanej zabawie mijał bardzo szybko i nim się spostrzegliśmy przyszedł Mikołaj z wielkimi workami prezentów.
Kochany Mikołaju pamiętaj o nas za rok.
Teresa Kaszuba

Spotkanie ze strażakiem

     Zawód strażaka jest bardzo trudny i niebezpieczny. Wymaga niezwykłej odwagi, poświęcenia, ale także wysokiej sprawności fizycznej.
     Nasi uczniowie 12 stycznia 2017r. uczestniczyli w spotkaniu ze strażakiem zawodowej straży pożarnej - panem Krzysztofem Tupaczem. Pan Krzysztof bardzo ciekawie opowiadał 
o swojej pracy. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda zwykły dzień pracy strażaka i co dzieje się, kiedy jest alarm i jednostka wyjeżdża by nieść pomoc. Poznali podstawowe indywidualne wyposażenie strażaka.
     Pan Krzysztof opowiadał różne zdarzenia i przypadki ze swojej pracy. Przy okazji przestrzegał dzieci przed lekkomyślnymi zachowaniami, które mogą prowadzić
 do nieszczęścia. Zachęcał, aby w przypadku niebezpiecznych zdarzeń, zjawisk nie bali się dzwonić pod numer 998. Pod tym numerem uzyskają pomoc i być może uratują komuś życie. 
Redakcja szkolna

BOŻONARODZENIOWE SPOTKANIE
W BIBLIOTECE

      Gośćmi w bibliotece były dwie nauczycielki naszej szkoły panie – Hanna Biedrzycka
 i Małgorzata Regulska. Pani Hania opowiedziała dzieciom historię Bożego Narodzenia
ilustrując ją historyjką obrazkowa. Opowiedziała również o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Przygotowała dla dzieci puzzle i obrazki do malowania . Dzieci obejrzały
przygotowany przez panią film dotyczący Bożego Narodzenia. O oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Regulska. Dzieci pięknie śpiewały znane im kolędy i pastorałki.
      Spotkanie przebiegło w miłej świątecznej atmosferze.
bibliotekarz Marzenna Orzeł

Jasełka


Konkurs o lesie

      W PSP w Rakach, już po raz ósmy odbył się szkolny konkurs o lesie pt. „Poznajemy las”, którego organizatorem jest myśliwy -pan Jakub Dudek. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w w/w konkursie, chociaż nie należał on do najłatwiejszych. Zawierał dużo terminologii łowieckiej oraz wiadomości ogólno przyrodniczych, często wykraczających poza program nauczania przewidziany dla szkoły podstawowej. Rozstrzygnięcie odbyło się 14.12.2016r. Uczniowie w trzech kategoriach wiekowych osiągnęli następujące wyniki:
• kl. I
wyróżnienie otrzymali Wiktoria Ferenc i Jan Zduniak
• kl. II-III
I miejsce –Jakub Glinka
II miejsce – Karolina Franczak
III miejsce – Izabela Ferenc
Wyróżnienie – Piotr Klik
• kl. IV-VI
I miejsce – Adam Wejner
II miejsce – Katarzyna Glinka
III miejsce – Agnieszka Olkowska
Wyróżnienie – Aleksandra Pichała
     Dzieci otrzymały ciekawe nagrody rzeczowe o tematyce przyrodniczej, natomiast na ręce pani Dyrektor, pan Jakub wręczył prezent dla szkoły, w postaci tablic dydaktycznych związanych z lasem. Wszystkie nagrody ufundowane były przez organizatora konkursu. Dziękujemy panu Jakubowi za poświęcony czas, nagrody i prezent dla szkoły i oczywiście czekamy na kolejną edycję konkursu.
Magdalena Janowska 

Choinka z rolek 

Uczniowie klasy VI PSP w Rakach wraz
z wychowawczynią zorganizowali już                 w październiku akcję zbierania papierowych rolek, aby wykonać choinkę. Przystąpili            do tworzenia na początku grudnia i wykonali piękną ok.120cm papierową choinkę, na którą wykorzystali ok. 1500 rolek. Następnie pomalowali ją i ozdobili. Dzieci były bardzo zaangażowane w pracę nad klejeniem choinki. Uważam, że była to doskonała forma zabawy, umiejętności pracy w grupie oraz dokładności    w tworzeniu czegoś, co sprawia radość na każde Boże Narodzenie.
Magdalena Janowska 

Nasze "BOMBOWE BOMBKI"

          Gminny Ośrodek Kultury w Krasnosielcu ogłosił konkurs pt."Bombowa bombka",
w którym bardzo chętnie, wraz z rodzinami, wzięli udział nasi uczniowie. Spośród wielu przepięknych bombek wybrano i nagrodzono koszem słodyczy piernikową bombkę wykonaną przez rodzinę państwa Łukasiaków z Elżbiecina. Gratulujemy!
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnosielcu www.gokkrasnosielc.pl w zakładce aktualności.

II ARTYSTYCZNY KONKURS PRZYRODNICZY

        Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach osiągnęli duży sukces
w II Artystycznym Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez Nadleśnictwo
Parciaki. W dwóch kategoriach wiekowych zdobyli, aż cztery nagrody zajmując
następujące miejsca:
w kategorii klas I-III 
I miejsce – Karolina Franczak z kl. III
III miejsce – Sylwia Tworkowska z kl. III
w kategorii klas IV-VI
II miejsce Oliwia Ferenc z kl. IV
Wyróżnienie – Mateusz Bartosiewicz z kl. VI
      Dzieci w dniu 12.12.2016r. uczestniczyły razem nauczycielką Magdą Janowską
w uroczystej gali rozdania cennych nagród, która odbyła się w Sali Edukacyjnej
Nadleśnictwa Parciaki z siedzibą w Budziskach. Wszystkim uczestnikom konkursu GRATULUJEMY i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach.
Magdalena Janowska 

POKAŻ, ŻE MASZ SERCE

     W dniach od 5 do 12 grudnia 2016 roku w Polsce obchodzony jest „Tydzień wolontariatu”.
W ramach tej akcji dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach zbierają dla bezdomnych psów karmę, koce, leki, akcesoria potrzebne do pielęgnacji psów. Mile widziane będą również budy zrobione wspólnie przez dzieci i rodziców. Dary przekazane będą do schroniska w Kruszewie. Akcji towarzyszą zajęcia dodatkowe pod hasłem „Pokaż, że masz serce”. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na los bezpańskich, często brutalnie traktowanych zwierząt, ale również na te, na naszych podwórkach i warunki w jakich żyją.   

M. Janowska

M. Orzeł


Wycieczka do salonu zabaw

    "Mikołajki" - to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Dlatego też 5 grudnia 2016r. przedszkolaki i uczniowie klas I - III naszej szkoły wyjechały do salonu zabaw "Figlarium"

w Ostrołęce. Atrakcje i zabawy jakie towarzyszyły maluchom przez cały dzień pozostaną na długo w ich pamięci.

H. Biedrzycka


3 GRUDNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB
NIEPEŁNOSPRAWNYCH

      Celem obchodów tegoż święta jest przybliżenie problemów osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością oraz eliminowanie strachu przed kontaktami z osoba niepełnosprawną.
Szkolna biblioteka po raz drugi włączyła się w obchody w/w dnia. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach na temat „Nie mam rąk, nie mam nóg – jak sobie poradzę!” oraz „Widzieć – to żadna sztuka!”. Dzieci próbowały malować przy pomocy ust i nóg, co okazało się rzeczą naprawdę niełatwą. Również poruszanie się po omacku budziło w wielu dzieciach obawy. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z problemami piątki niepełnosprawnych dzieci poprzez gazetkę na szkolnym korytarzu oraz poznać savoir – vivre w stosunku do osób z niepełnosprawnością .
Bibliotekarz Marzenna Orzeł

PODSUMOWANIE KONKURSU LITERACKIEGO
„BIBLIOTEKA I JEJ SKARBY”

    Troje uczniów z naszej szkoły dostało zaproszenie do Amelina na podsumowanie konkursu literackiego „Biblioteka i jej skarby” organizowanego przez szkolną bibliotekę w Amelinie. Uczniowie zostali nagrodzeni i odebrali nagrody w następujących kategoriach:
Iza Ferenc – II miejsce w kategorii klas I-III
Kamila Wejner – wyróżnienie w kategorii klas I-III
Mateusz Bartosiewicz – wyróżnienie w kategorii klas IV-VI
Laureaci nagród odczytali swoje utwory. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
Pozostali uczestnicy konkursu dostali nagrody pocieszenia.
Poniżej zamieszczam zdjęcia ze spotkania i tekst nagrodzonego wiersza Izy Ferenc.
bibliotekarz Marzenna Orzeł

BIBLIOTEKA
Biblioteka to dom książek
Niepotrzebny ci pieniążek
Żeby z książką się przywitać
I tysiąc przygód przeczytać.

Tam historie najciekawsze
Czekają na półkach zawsze
Więc nie przechodź obojętnie
Kiedy drzwi są zamknięte.

Bibliotekarz Ci pomoże
we właściwym wyborze
bo wszystko co cie interesuje
w bibliotece się znajduje.

Tu są książki o zwierzętach
Samochodach i książętach
Opowieści wszystkim znane
I też nigdy nie słyszane.

Więc nie czekaj ani chwili
W bibliotece wszyscy mili
Czytaj żeby poznać świat
Nieważne ile masz lat.

Konkurs – STROIK BOŻONARODZENIOWY

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie przyrodniczym organizowanym przez
Nadleśnictwo Parciaki pn. „ Stroik bożonarodzeniowy”. Dzieci dostarczyły do szkoły ok. 20 przepięknych stoików różnej wielkości i różnej technice wykonania. Przypomnijmy,
że musiał być to stroik z elementami z lasu, łąki czy pola. Wszystkie prace przewieziono
do organizatora konkursu. Ogłoszenie wyników 12 grudnia 2016r. Uczestnikom życzymy sukcesów. Zapraszamy do galerii, naprawdę warto.
Magdalena Janowska 

Święto Pluszowego Misia

      Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Święto Pluszowego Misia – zabawki cieszącej się niezmienną popularnością od ponad stu lat. Każdy z nas miał, ma lub będzie miał swego ulubionego misia- wszak: Czy to jutro, czy to dziś- wszystkim jest potrzebny MIŚ!
    Były życzenia, tradycyjne "Sto lat” dla misiów, uścisk, buziaki i mnóstwo dobrej zabawy z udziałem misiów. Mówiliśmy również o groźnych kuzynach naszych maskotek –
niedźwiedziach. Przypomnieliśmy sobie znane misie, książki i filmy z jakich pochodzą.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
M. Orzeł

Andrzejki

      Wieczór andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole odbył się 23 listopada i przybrał formę zabaw, wróżb i oczywiście dyskoteki andrzejkowej. Najpierw przewodnicząca SU wprowadziła zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane). Następnie uczniowie klasy V zapraszali uczniów pozostałych klas do specjalnie przygotowanej sali, gdzie
odbywały się wróżby andrzejkowe. Każdy mógł dowiedzieć się, kim będzie w przyszłości. Najbardziej obleganymi stanowiskami okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii.Przez cały czas uczniowie bawili się w rytm skocznej muzyki.
Redakcja szkolna

"Planeta Samozdrowie i misja generała Osiłka"

        "Planeta Samozdrowie i misja generała Osiłka" - pod tym tytułem  uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl profilaktyczny. Tematyka dotyczyła zdrowego odżywiania                i aktywnego spędzania wolnego czasu. Bohaterowie zachęcali dzieci do spożywania owoców i warzyw. Przestrzegali przed fast foodów i wielogodzinnym siedzeniem przed telewizorem lub komputerem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym wesołym i pełnym humoru przedstawieniu.
Redakcja szkolna

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości - najważniejsze święto obchodzone co roku                11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez
Polskę niepodległości w 1918 roku.
W dniu 10 listopada w naszej szkole odbyła się          z tej okazji uroczysta akademia. Nasi uczniowie       w tym dniu do szkoły przyszli w strojach galowych. Uczniowie klasy IV przypomnieli o ważnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Polsce
w tamtych trudnych czasach. Zaprezentowali wiersze i piosenki. Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości delegacja uczniów udała się do miejsca pamięci, by złożyć kwiaty i zapalić znicz.
Redakcja szkolna

"Śniadanie Daje Moc"

    W ramach programu Śniadanie daje moc" 8 listopada uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami przygotowali samodzielnie śniadanie z produktów spożywczych, które sami przynieśli.
    Dzieci z pomocą nauczycieli przygotowały kolorowe, smaczne , ale przede wszystkim zdrowe kanapki. Niektóre swoim wyglądem bardzo zachęcały, by po nie sięgnąć. Były kotki, pieski i inne zwierzęta.
    A potem wszyscy zasiedli do wspaniałej uczty. Przygotowywanie i spożywanie kanapek sprawiło nam wiele radości.
Redakcja szkolna

Teatrzyk profilaktyczny pt. "Magiczny świat bajek"

      Występ poświęcony był tematyce zdrowego odżywiania i korzyści z niego płynących. Aktorzy zachęcali uczniów do spożywania zdrowej żywności: warzyw i owoców. Ponadto propagowani aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Bardzo obrazowo przedstawili postać bohatera, który jadł tylko fast foody i zajadał się słodyczami. Był ospały, nie miał siły i nic mu się nie chciało. Spektakl obejrzeliśmy w MDK w Przasnyszu.
Redakcja szkolna

Sukcesy naszych uczennic

  • Uczennica klasy V Katarzyna Stancel zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego w biegach przełajowych.
  • Katarzyna Glinka i Agnieszka Olkowska (uczennice klasy V) zakwalifikowały się do etapu rejonowego polonistycznego konkursu przedmiotowego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie.
  • Uczennica klasy V Katarzyna Glinka zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu historycznego pod hasłem: "Losy żołnierza i i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864".

Pasowanie na ucznia

      Dnia 18 października 2016r. uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci             do braci uczniowskiej naszej szkoły. Złożyli ślubowaniei i zostali pasowani na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach.
    Niewątpliwie była to dla nich ważna chwila. Uroczystość uświetnił występ uczniów         klasy II i "zerówki". Starsi koledzy zapewnili pierwszaków, że szkoła będzie dla nich przyjazna, bezpieczna i miła, a młodsi wykonali piosenkę "Na dobry początek".
    Wszyscy życzyli nowym uczniom sukcesów w nauce, no i oczywiście samych szóstek.
Małgorzata Regulska

Dzień Nauczyciela

    13 października 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy V i VI wyrecytowali wiersze, w których podziękowali nauczycielom za trud i cierpliwość. Następnie głos zabrała Dyrektor szkoły, pani Teresa Kaszuba, składając życzenia wszystkim zebranym nauczycielom i pracownikom szkoły.
W tym dniu gościł w naszej szkole Pan Wójt Paweł Ruszczyński, który oprócz życzeń dla pracowników szkoły przywiózł również nagrody i gratulacje dla uczniów klas I-III, zwycięzców w Gminnym Konkursie Ekologicznym „Oszczędzamy wodę”.
      Na zakończenie uroczystości każdy nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał od Samorządu Uczniowskiego różę z życzeniami.
Paulina Zduniak

Konkurs recytatorski

      12 października 2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Makowie Maz. odbył się konkurs recytatorski pt. "Jesień w poezji". Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gdyż       do gali finałowej zakwalifikowało się 41 osób z całego powiatu. Naszą szkołę reprezentowały trzy osoby: Katarzyna Glinka kl. V, Aleksandra Pichała kl. IV i Aleksandra Szewczak kl. IV. Dziewczyny pięknie się zaprezentowały, co zostało dostrzeżone przez jury. Kasia Glinka wyrecytowała wiersz J. Tuwima "Strofy o późnym lecie" i zajęła II miejsce, zaś Ola Szewczak za wiersz E. Ostrowskiej pt. "Bajka o jesiennym szalu" dostała wyróżnienie. Gratulujemy!
Agnieszka Mikulak

Konkurs „Czystym powietrzem oddychajmy
– ŚMIECI NIE SPALAJMY”

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ekologicznym pt. „Czystym powietrzem oddychajmy – ŚMIECI NIE SPALAJMY” , którego organizatorem był WFOŚiGW
 w Warszawie. Dzieci wykonywały pracę w dwóch kategoriach- klasy I-III plakat, natomiast klasy IV-VI ulotkę. W każdej z kategorii, jak przewidywał regulamin, szkolna komisja konkursowa wybrała po jednej pracy na etapie szkolnym. W pierwszej kategorii pierwsze miejsce otrzymał Dawid Grabowski z kl. II, a w drugiej Mateusz Bartosiewicz z kl. VI.. Prace
tych uczniów zostały przekazane do siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce. Wszystkie pozostałe dzieci za pięknie wykonane prace, w zależności od zdobytych miejsc, otrzymały nagrody. Dawidowi i Mateuszowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu. Zapraszamy do obejrzenia galerii wykonanych prac.
Magdalena Janowska

Spotkanie z policjantką


VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        Już od sześciu lat w ostatni piątek września, w wielu krajach, obchodzony jest Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja edukacyjna mająca na celu zachęcić uczniów do nauki tabliczki mnożenia. W naszej szkole Święto Tabliczki Mnożenia obchodziliśmy 30 września. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia i uświadomić, że jest ona niezbędna w życiu codziennym. W klasowych konkursach wyłonione zostały osoby, które nie tylko najlepiej znają tabliczkę mnożenia, ale również potrafią poprawnie dzielić i mnożyć w jak najkrótszym czasie. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zabawie. Najlepsi zostali ekspertami tabliczki mnożenia. Tabliczkowe gry i zabawy dostarczyły wszystkim wielu emocji. Były ciekawą alternatywą dla zwykłej nauki matematyki w sali lekcyjnej.
Marzena Nowak

Święto Pieczonego Ziemniaka
 i Sprzątanie Świata

        Dnia 21 września 2016r. odbyło się "Święto Pieczonego Ziemniaka" i Sprzątanie Świata. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i ruszyli by "posprzątać świat". Kiedy wszyscy wrócili, zastali na boisku ognisko i wystawę śmiesznych ziemniaków. Po chwili uczennice klasy V przeczytały wiersze o ziemniakach, których autorami są uczniowie naszej szkoły. Następnie odbył się krótki konkurs wiedzy o kartofelkach. Nie zabrakło oczywiście sportowych konkurencji. Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup i rywalizowali ze sobą        w ziemniaczanych konkurencjach. Na zakończenie wszyscy zajadali się pieczonymi kiełbaskami i pysznymi ziemniaczkami z ogniska.
Aleksandra Szewczak klasa IV

WŁÓCZKOWE SMOKI BOHATERAMI PRZEDSTAWIENIA
CZYLI

SPOTKANIE Z PANIĄ EWĄ STADTMÜLLER

          Najpierw w drzwiach naszej szkoły pojawiła się ogromna walizka a za nią przemiła osoba - to pani Ewa Stadtmüller – współczesna autorka literatury dziecięcej. Pani Ewa jest pedagogiem, dziennikarką, autorką wielu bajek, zbiorków wierszyków i zagadek dla dzieci, opracowań znanych baśni i legend, wielu książeczek o charakterze edukacyjnym, a także modlitw i opowieści o świętych. Wielka walizka okazała się prawdziwym skarbczykiem. Były w niej kukiełki, pacynki, laleczki – robione przez przyjaciół pani Ewy- ze skarpetek, włóczki czy starych zabawek. Posłużyły do wspaniałej zabawy w teatr. Dzieci były bardzo aktywne   i pokazywały swój aktorski talent. Spotkanie pokazało dzieciom, że słowem można się wspaniale bawić. Pisarka zachęcała dzieci nie tylko do czytania, ale również do tworzenia własnych wierszyków, tekstów a nawet książeczek. Spotkanie w atmosferze zabawy upłynęło bardzo szybko.Spotkanie możliwe było dzięki uprzejmości pracowników Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu. Dziękujemy!
bibliotekarz M. Orzeł

Pierwszy dzwonek w Rakach

          1 września 2016r. dla 75 dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2016/2017..Tradycyjnie, jak co roku uroczystość
rozpoczeliśmy od zaśpiewania hymnu państwowego. Potem P. Dyrektor Teresa Kaszuba powitała wszystkich przybyłych , w tym zaproszonego gościa Ks. Dziekana Andrzeja Kotarskiego. Szczególnie serdecznie p. Dyrektor powitała dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszej szkoły. W dalszej części przemówienia P. Dyrektor poinformowała zebranych o zmianach, które czekają nas w najbliższej przyszłości. Przekazała także życzenia w związku z nowo rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Życzyła wielu  sukcesów, osiągnięć, a przede wszystkim chęci i zapału do nauki. Życzenia wszystkim uczniom przekazał także obecny na uroczystości ks. Dziekan. Na koniec p. Dyrektor odczytała życzenia MKO P. Aurelii
Michałowskiej. W części organizacyjnej P. Dyrektor wspomniała o 77 rocznicy wubuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Po uroczystości spotkaliśmy się w klasach z wychowawcami.
Redakcja szkolna

Adres Szkoły

  Szkoła Podstawowa

 w Rakach

im. Bohaterów Powstania Styczniowego

 

06-214 Krasnosielc

 

tel. 29 71 41 447

 

e-mail: psp_raki@wp.plBiblioteka szkolna

Godziny otwarcia

poniedziałek 8:00 - 13:40

wtorek 8:00 - 13:40

środa 8:00 - 12:40

czwartek 8:00 - 13:40

piatek 8:00 - 13:40